Jak zabezpieczyć hydrofor przed suchobiegiem? Poznaj sprawdzone metody!

Jak skutecznie zabezpieczyć hydrofor przed suchobiegiem?
Zastanawiasz się, jak wykonać zabezpieczenie hydroforu przed pracą na sucho? To wcale nie jest trudne. Wystarczy wybrać metodę dopasowaną do własnych preferencji oraz charakterystyki urządzenia. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań dla odpowiedzialnych posiadaczy hydroforów.
Wyłącznik ciśnieniowy
Wyłączniki ciśnieniowe umożliwiają automatyczne wyłączanie lub uruchamianie pompy w zależności od nagłego wzrostu bądź spadku ciśnienia. Akcesoria te niestety często nie mają żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Sterują pracą pompy, lecz nie zabezpieczają jej w przypadku suchobiegu.
Nowoczesne sterowniki pomp
Dziś na rynku znajdziesz elektroniczne sterowniki ciśnienia z funkcją ochrony przed suchobiegiem. Urządzenia monitorują również przepływ w instalacji. Za wyborem tego rozwiązania przemawia wysoka precyzja oraz możliwość łatwej regulacji parametrów. W nowoczesnych elektronicznych wyłącznikach można regulować ciśnienie, przy którym pompa się wyłączy. Przykładem może być sterownik IBO PRESS 10. W tym sterowniku domyślnie ciśnienie wyłączenia nastawiono na 0,5 Bara tzn., że pomimo uruchomionej pompy ciśnienie spadnie poniżej tej wartości, wyłącznik zastosuje ochronę przed suchobiegiem i wyłączy pompę. Ciśnienie można zmieniać w zakresie 0,1-10 Bar. Należy pamiętać, aby było nastawione na niższe ciśnienie niż ciśnienie włączenia. Ustawienie tego parametru na O Bar powoduje wyłączenie funkcji.
Prawidłowe sterowanie pracą pompy oraz dostosowanie jej do określonych wartości ciśnienia ma znaczenie dla kondycji całego układu. Przed zakupem akcesorium zwróć uwagę na stopień ochrony, dopuszczalne ciśnienie czy maksymalną temperaturę cieczy.
Falownik
Największą zaletą falownika jest możliwość utrzymania stałego ciśnienia niezależnie od poboru wody. Ponadto urządzenie umożliwia eliminację skoków ciśnienia, co przedłuża zarówno żywotność pompy, jak i instalacji. Falownik zapewnia skuteczną ochronę nie tylko przed suchobiegiem, ale również przeciążeniem, zbyt niskim i zbyt wysokim napięciem oraz asymetrią fazy.
Jak skonfigurować urządzenia zabezpieczające przed pracą na sucho?
Wiesz już, jak zabezpieczyć hydrofor przed suchobiegiem. Jednak nie zapominaj o prawidłowym ustawieniu zabezpieczeń. Weź pod uwagę wydajność pompy hydroforowej oraz wielkość zbiornika. Precyzyjnie ustaw czas opóźnienia wyłącznika ciśnieniowego.
Ponadto dopasuj zakres pracy wyłącznika ciśnieniowego do parametrów pompy. Mowa tu np. o minimalnym i maksymalnym ciśnieniu. Po ustawieniu zabezpieczeń przeprowadź test działania systemu – sprawdź, jak reaguje pompa oraz systemy zabezpieczające przy spadku poziomu wody.
Dlaczego zabezpieczenie hydroforu przed pracą na sucho jest tak ważne?
Ochrona hydroforu przed pracą na sucho ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całej instalacji. Jeśli poziom wody w studni spadnie, pompa może zacząć zasysać powietrze, co doprowadzi do suchobiegu. Wówczas zdecydowanie wzrasta ryzyko trudnej lub niemożliwej do naprawienia awarii. Pamiętaj, że takich uszkodzeń nie obejmuje gwarancja.
Zabezpieczenie hydroforu przed pracą na sucho pozwoli uniknąć przeciążeń układu. W dodatku na skutek usterek, mogłoby dojść do przerw w dostawie wody. Zwróć uwagę, że akcesoria ochronne wcale nie są kosztowne w przeciwieństwie do ewentualnej wymiany pompy. W innym naszym poradniku przeczytasz, na czym polega naprawa i regeneracja pompy hydroforowej.
Jak jeszcze możesz uniknąć uszkodzenia pompy hydroforowej?
Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem to tylko jedna z dobrych praktyk. Pamiętaj również o regularnej kontroli poziomu wody w źródle, a szczególnie podczas susz. Tę czynność zdecydowanie ułatwi Ci instalacja sondy. Ponadto sprawdzaj stan uszczelek i filtrów, aby ochronić konstrukcję przed zużyciem i zanieczyszczeniem. Równie ważne jest regularne czyszczenie pompy z osadów. Pamiętaj także o regularnym odpowietrzaniu hydroforu oraz czyszczeniu go z osadów.
Uszkodzenia pompy hydroforowej unikniesz także, wybierając produkt od renomowanych producentów. W naszym asortymencie znajdziesz modele o zróżnicowanej specyfikacji, więc na pewno sięgniesz po rozwiązanie, które wpisze się w zakres Twoich oczekiwań. Podczas zakupów zwróć szczególną uwagę na moc silnika, wydajność czy wysokość podnoszenia. Pamiętaj też, że zawsze możesz liczyć na wskazówki ze strony doświadczonych ekspertów ze sklepu Ogrody24.pl.