29 Styczeń 2024

Jaka pompa głębinowa do studni wierconej?

Jaka pompa głębinowa do studni wierconej? Najważniejsze kroki podczas wyboru.

Przejdźmy od razu do najważniejszych czynników związanych z wyborem pompy głębinowej do studni wierconej. Oczywiście elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jest znacznie więcej, lecz my skupiliśmy się na tych – według nas – najistotniejszych. 

Oblicz optymalną średnicę pompy

Wydaje się to całkowicie oczywiste, ale prawidłowy dobór średnicy pompy jest niezbędny do powodzenia inwestycji. Każdy wie, że urządzenie musi zmieścić się w danym otworze. Często jednak w codziennym pędzie zapominamy o oczywistych sprawach. Pamiętaj, że sprzęt powinien mieć delikatny luz. Wpychanie go na siłę nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ łatwo uszkodzić jakiś element.

Ustal dokładną głębokość studni i minimalną wysokość lustra wody

Kolejne niezbędne parametry do ustalenia to głębokość studni i minimalna wysokość lustra wody. Dzięki tym wartościom możesz określić, ile metrów w ziemi powinno zostać zanurzone Twoje urządzenie, aby móc dotrzeć do wody. Poza tym jasna stanie się również wysokość tłoczenia. Informacje te pozwolą zdecydować, jaką wysokość podnoszenia będzie musiał mieć Twój sprzęt.

Wybierz optymalną wydajność studni

Z reguły przyjęto zasadę, że im wyższa wydajność, tym lepiej. Nie jest to jednak prawda. Z reguły wydajność pompy głębinowej powinna być mniejsza od wydajności źródła, czyli w tym przypadku studni wierconej. W odwrotnej sytuacji urządzenie wypompowywałoby wodę szybciej, niż jest możliwe jej uzupełnienie. To w konsekwencji szybko doprowadziłoby do suchobiegu (tak zwanej pracy „na sucho”). Istnieje wtedy spore ryzyko poważnego uszkodzenia sprzętu. 

Jakie pompy głębinowe do studni wierconych? Wybrane modele

Jak już wyżej wspomnieliśmy, modeli pomp głębinowych jest mnóstwo. Nie przeanalizujemy zatem ich wszystkich, ale zaprezentujemy wybrane przez nas urządzenia, które idealnie nadają się do studni wierconej.

  • Pompa głębinowa OMNITECH 1100 z pływakiem 230V Omnigena. Maksymalna wydajność 130 litrów i maksymalna wysokość podnoszenia wynosząca 65 metrów to parametry pozwalające stosować ten model w różnych sytuacjach. Za prawidłowe działanie sprzętu odpowiada pływak. Do produkcji tej pompy producent użył wyjątkowo trwałych materiałów, takich jak żeliwo, stal nierdzewna czy noryl.
  • Pompa głębinowa 3,5 SCM 2/14 230V IBO z 18m kablem. Jej ogromnym atutem jest kompaktowa budowa i średnica wynosząca 90 mm. To urządzenie idealne do studni wierconych. Instalacja nie powinna sprawić żadnych trudności. Pompę napędza nowoczesny jednofazowy silnik 230V o mocy 1,1 kW.
  • Pompa głębinowa 4 SD 3-14 IBO 400V antypiaskowa. To urządzenie przeznaczone dla gospodarstw rolnych oraz domków jedno- i wielorodzinnych. Do grona jego największych zalet należy odporność na działanie piasku. W praktyce oznacza to, że sprzęt jest w stanie pompować wodę zawierającą nie więcej niż 5 procent tej skały osadowej.

Dodatkowo dowiedz się, jak podłączyć hydrofor do studni.

Jakich błędów przy budowie studni głębinowej warto unikać?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas kupna pompy, ale przy okazji poruszymy jeszcze temat budowy studni głębinowej. Kluczowe znaczenie ma tu między innymi zgodność ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Co jednak istotne, nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę, jeżeli studnia będzie Ci służyć tylko do zwykłego korzystania. Całe zagadnienie związane z powstawaniem podziemnych ujęć wody jest jednak znacznie bardziej obszerne. W związku z tym zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu, w którym znajdziesz najpoważniejsze i najczęstsze błędy przy budowie studni głębinowej.

Gdzie kupić pompę głębinową do studni wierconej?

Otrzymałeś już mnóstwo cennych rad, ale warto jeszcze znaleźć odpowiednie miejsce do zrobienia wymarzonego zakupu. Zawsze staraj się korzystać z usług sprawdzonych marek. Produkty od nich prawdopodobnie wystarczą Ci na znacznie dłużej.

Polecamy więc odwiedzić sklep internetowy Ogrody24.pl. W ofercie znajdziesz pompy głębinowe o różnych wydajnościach i wymiarach. Z pewnością wybierzesz coś idealnego dla siebie spośród ponad 200 pozycji. Jeśli jednak nie będziesz mógł się zdecydować, poproś o pomoc specjalistę, a jego porada pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji.

Jaka pompa głębinowa do studni wierconej? Podsumowanie

Bardzo cieszymy się, że dotarłeś do końca naszego artykułu. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jaka pompa głębinowa do studni wierconej jest najlepsza. W razie jakichkolwiek wątpliwości śmiało zgłoś się do pracowników sklepu Ogrody24.pl. Jeśli jesteś zainteresowany, zachęcamy Cię dodatkowo do sprawdzenia, jaka pompa głębinowa do domu jednorodzinnego jest trafnym wyborem.