27 Marzec 2024

Jaki falownik do pompy głębinowej wybrać?

Co to jest falownik i do czego służy?

Falownik to urządzenie elektryczne, które zmienia częstotliwość napięcia z sieci i w ten sposób reguluje obroty silnika pompy głębinowej. Dzięki temu wydajność pompy jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania na wodę oraz jest utrzymane stałe ciśnienie w instalacji. Chociaż falownik jest elementem niezależnym od pompy, po montażu stanowi niemalże jej integralną część.

Falownik do pompy głębinowej działa na zasadzie konwersji prądu stałego z sieci energetycznej na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości. Po zaprogramowaniu czasu i wartości ciśnienia, falownik dostosowuje obroty silnika pompy do ciśnienia: obniża je przy wysokim ciśnieniu i podnosi przy niskim. W ten sposób zapewnia płynną i stabilną pracę pompy i dlatego właśnie należy go odpowiednio dobrać.

Jak dobrać falownik do pompy głębinowej?

Idealny falownik do pompy głębinowej to taki, który ma moc dostosowaną do pompy, odpowiednie napięcie zasilania i jest dopasowany do rodzaju instalacji.  Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe, przydatne funkcje, np. zabezpieczenie przed suchobiegiem. Jak zatem wybrać odpowiedni falownik, by pasował do pompy głębinowej?

Kryteria przydatne przy dobieraniu falownika do pompy głębinowej

Moc silnika pompy

Przede wszystkim należy dopasować moc falownika do mocy i wydajności silnika pompy głębinowej. Parametry te zależą od głębokości studni, przepływu wody oraz ciśnienia wymaganego do efektywnego funkcjonowania systemu. Zbyt słaby falownik będzie się przeciążał, a zbyt mocny to niepotrzebny wydatek. Najlepiej wybrać falownik o mocy większej o 10-20% od mocy znamionowej silnika pompy.

Rodzaj zasilania pompy głębinowej

Falownik musi być dopasowany do rodzaju prądu zasilającego pompę. Jeśli pompa jest zasilana prądem jednofazowym (230 V), to potrzebny jest falownik jednofazowy. Jeśli pompa jest zasilana prądem trójfazowym (400 V), to potrzebny jest falownik trójfazowy.

Kompatybilność z instalacją i liczbą pomp

Jaki falownik do pompy głębinowej wybrać, aby utrzymać stałe ciśnienie w systemie, niezależnie od aktualnego poboru wody? Odpowiedź na to pytanie zależy od specyfiki Twojej instalacji. Inny typ sterownika sprawdzi się w domowych instalacjach wodociągowych, inny dobierzemy do systemu nawadniania pól uprawnych, a jeszcze inny najlepiej wziąć do projektów przemysłowych.

Ponadto falownik musi być dopasowany do liczby pomp w systemie. Jeśli system składa się z jednej pompy, to wystarczy falownik jednopompowy. Jednakże jeśli system składa się z kilku pomp, to potrzebny jest falownik wielopompowy, który będzie koordynował pracę wszystkich urządzeń. Przykładem mogą być falowniki IMF zastępujące zbiornik hydroforowy.

Funkcje dodatkowe falownika do pompy głębinowej

Decydując, jaki falownik do pompy głębinowej jednofazowej wybrać, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą znacznie wpłynąć na wydajność i żywotność całego systemu.

  • Zabezpieczenie przed przeciążeniem – to funkcja, która chroni zarówno pompę, jak i falownik przed uszkodzeniem spowodowanym nadmiernym obciążeniem. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy pompa jest zmuszona do pracy na pełnych obrotach przez dłuższy czas, sterownik jest w stanie kontrolować jej działanie i zapobiegać przeciążeniu.
  • Zabezpieczenie przed suchobiegiem – jest niezwykle ważne w przypadku pomp głębinowych. Jeżeli poziom wody spadnie poniżej poziomu ssania pompy, falownik jest w stanie wykryć tę sytuację i automatycznie wyłączyć pompę, zapobiegając jej uszkodzeniu.
  • Zabezpieczenie przed spadkami napięcia – chroni pompę i sterownik przed skutkami nagłych zmian napięcia w sieci elektrycznej. Dzięki temu nawet w przypadku burzy czy innych zdarzeń powodujących niestabilność napięcia, pompa głębinowa jest bezpieczna.
  • Zabezpieczenie przed zwarciem – chroni zarówno pompę, jak i falownik przed uszkodzeniem spowodowanym zwarciem w instalacji elektrycznej.

To tylko niektóre z dodatkowych usprawnień falownika, które sprawiają, że praca pompy jest bardziej efektywna, a zużycie energii jest optymalizowane.

Jakie są zalety stosowania falownika przy pompie głębinowej?

Falownik nie jest absolutnie konieczny do działania pompy głębinowej, jednakże jego zastosowanie przynosi wiele korzyści, takich jak:

  • oszczędność energii elektrycznej – falownik zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne pompy nawet do 60%, co przekłada się na niższe rachunki za prąd;
  • wydłużenie żywotności pompy – falownik chroni pompę przed przeciążeniem, spadkami napięcia, zwarciem, suchobiegiem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą skrócić jej żywotność;
  • komfort użytkowania – falownik zapewnia stałe ciśnienie wody w kranach, prysznicach i innych punktach poboru, niezależnie od ilości odbiorców, nie ma więc problemu z nagłymi zmianami ciśnienia lub brakiem wody.

Wybór odpowiedniego falownika do pompy głębinowej to inwestycja, która przyniesie korzyści na dłuższą metę. Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować swój wybór ze specjalistą w tej dziedzinie.