Falownik zamiast zbiornika hydroforowego — falowniki IMF

Co to jest falownik?
Falownik to specjalne urządzenie elektroniczne służące do sterowania pompą. Podłącza się je do instalacji wodnej, dzięki czemu mogą one zarządzać pracą jednej lub wielu pomp. Mimo że są to bardzo zaawansowane narzędzia, wykorzystujące nowoczesne technologie to ich używanie jest proste. Dlatego właśnie polecane są zarówno do domów, jak i firm. Podstawowym zadaniem falownika jest utrzymanie ciśnienia na zadanym poziomie. Automatyzują pracę całej instalacji i sprawiają, że jest ona znacznie bardziej sprawna. Jednak to nie jedyna korzyść.
Falownik – dlaczego warto go używać?
W instalacji nie występują skoki ciśnienia, dzięki czemu korzystanie z zasobów wodnych jest wygodniejsze a sama instalacja żywotniejsza. Wpływa to także na większą energooszczędność systemu. Falownik reguluje obroty silnika, zmniejszając je wtedy, kiedy to możliwe. W tradycyjnych rozwiązaniach, jakim jest na przykład wyłącznik ciśnieniowy, nie ma mowy o zmniejszonym obciążeniu silnika. Działa on albo nie. Falownik to rozwiązanie efektywniejsze i bardziej bezpieczne dla samej instalacji. Włączenie i wyłącznie silnika, czyli nagły spadek obrotów do zera albo wysoki ich wzrost wpływa negatywnie na jego żywotność. Falownik natomiast działa dużo łagodniej na sprzęt. Zmniejsza ona liczbę obrotów stopniowo, nie wyłącza silnika od razu. Tak samo stopniowo zwiększa obroty. Dzięki czemu nie obciąża tak mocno silnika. Mniejsze skoki obrotów to także większość żywotność poszczególnych części silnika i w konsekwencji całej instalacji. Falownik to więc sprzęt, który może przedłużyć działanie pompy. Kolejną zaletą jest już wspominana wcześniej oszczędność miejsca. W normalnych warunkach, aby utrzymać odpowiednie, ciśnienie potrzebny jest duży zbiornik. Im więcej użytkowników danej instalacji i im jest ona po prostu większa, tym większy musi być zbiornik, aby zagwarantować wygodny dostęp do wody. Falownik pozwala tego uniknąć. Dzięki utrzymywaniu stałego ciśnienia poprzez regulowanie obrotów silnika nie jest potrzebny duży zbiornik hydroforowy. Mimo instalacji znacznie mniejszego naczynia hydroforowego będzie możliwe utrzymanie tak samo wysokiej sprawności instalacji. Zmniejszając obroty, zmniejsza on także zużycie energii, co może być niezwykle ważne w instalacjach w przedsiębiorstwach, jednak również w domu prywatnym pozwoli zmniejszyć koszty związane z rachunkami za prąd.
Falowniki są łatwe w użyciu
Falowniki zaprojektowane zostały tak, aby były łatwe i wygodne w użyciu. Nie zajmują też dużo miejsca, co pozwala nie martwić się tym, czy ma się w budynku wystarczająco duże pomieszczenie. Oczywiście już sama instalacja jest niezwykle prosta. Podczas użytkowania wystarczy wybrać na cyfrowym ekranie wartość ciśnienia, jaką chce się utrzymać i tyle, za resztę odpowiada falownik. Ważne jest jednak, żeby dobrze go wybrać. Tylko takie — najwyższej jakości, zapewniają bezawaryjną i wygodną w pełni zautomatyzowaną pracę. Falowniki dostosowane są do działania z pompami o różnej mocy, dlatego ważne jest, żeby podczas ich zakupu wybrać taki, który będzie kompatybilny z konkretną pompą. Będzie to też idealne rozwiązanie do sterowania pracą kilku pomp. Świetnym przykładem może być falownik marki IMF. Pozwala on uzyskanie maksymalnego ciśnienia 10 bar i współpracuje z pompami do mocy 1,5 kW. Firma IMF to doświadczony producent tego typu urządzeń, stawia przede wszystkim na jakość i przyjazne użytkowanie. Ten model, jak i wiele innych działa z pompami głębinowymi, zatapialnymi i innymi. Wystarczy wybrać na czytelnym ekranie LCD żądanie ciśnienie, aby zautomatyzować działanie całej instalacji. Posiada on też różne zabezpieczenia, które zwiększają żywotność pompy i instalacji. Jest to między innymi ochrona przed przeciążeniem, skokiem napięcia czy też zablokowaniem wirnika. Oczywiście na rynku dostępne są także falowniki IMF, które mają te same funkcje, ale sprawdzą się w układach z pompami o innej mocy.
Falowniki – podsumowanie
Falownik to proste w użyciu i montażu urządzenie, mimo zaawansowanego działania. Podłącza się je do instalacji wodnej, dzięki czemu można utrzymywać w niej ciśnienie na żądanym poziomie. Falownik reguluje obroty silnika zależnie od zadanego ciśnienia, zwiększając tym samym wygodę użytkowani, jak i trwałość instalacji. Oprócz tego pozwala zrezygnować z dużego zbiornika hydroforowego, który wymaga sporo miejsca. Jest to wiec sprzęt, który warto mieć w swoim domu lub firmie. Ważne jest, tylko aby dobrać falownik w zależności do mocy pompy.
Sprawdź podobne artykuły:
Jaką kupić pompę do zasilania domu jednorodzinnego?
Przeczytaj również
Niezależnie od tego, czy buduje się dom, halę przemysłową, budynek gospodarczy czy też stawia domki letniskowe. We wszystkich tych inwestycjach potrzebna będzie woda. Oczywiście najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest podłączenie się do miejskiej sieci wodociągów. Mając dostęp do takiego przyłącza, podłączenie się jest tanie i nie trzeba obawiać się o dostępność wody, czy konserwację instalacji. Jednak nie zawsze możliwe jest podłączenie się do istniejącej sieci wodociągów. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie na terenach oddalonych od zabudowań. Jednak właśnie wtedy idealnym rozwiązaniem zestaw hydroforowy.
Różnego rodzaju pompy głębinowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie koniecznie jest pobieranie wody z własnego źródła. Przeważnie są to miejsca oddalone do centralnych zabudowań miejskich, nie ma więc w nich możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. Co nie oznacza na szczęście braku dostępu do wody. Wszelkiego rodzaju studnie głębinowe i inne zbiorniki to właśnie miejsca, z których można czerpać wodę do zbudowanej przez siebie sieci wodnej. Oczywiście najbardziej wydajne to pompy elektryczne, trudno bez nich wyobrazić sobie sprawnie działające przedsiębiorstwo lub funkcjonalny do jednorodzinny. Pompy elektryczne przeznaczone są do miejsc, gdzie po prostu potrzebny jest ciągły pobór wody. Wymagają oczywiście one źródła zasilania. W miejscach, gdzie takiego zasilania nie ma i nie jest możliwe, jego doprowadzanie sprawdzają się pompy ręczne. Oczywiście możliwe jest zainstalowanie pompy spalinowej, te jednak są nieekonomiczne i nieekologicznie. Niekiedy też pompa ręczna jest po prostu wystarczającym narzędziem, gdyż w pełni zaspokaja potrzeby na tłoczenie wody.
Stały dostęp do wody jest niezbędny w codziennym życiu, bez względu na to, czy przebywa się w domu, czy w pracy. Niestety nie zawsze jest możliwość podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. W takiej właśnie sytuacji rozwiązaniem są zbiorniki hydroforowe. Jednak, aby cieszyć się bezpiecznym, stałym i bezobsługowym dostępem do wody, potrzebny jest odpowiedni zbiornik. Dlatego też wybór takie sprzętu to niełatwe zadanie. Każdemu zależy, aby był on przede wszystkim funkcjonalny i trwały. Oczywiście do stworzenia w pełni działającej instalacji nie wystarczy sam zbiornik. W rzeczywistości jest to zespół urządzeń, którego najważniejszymi elementami są zbiornik i pompa, dobrane tak, aby spełniać konkretne oczekiwania. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Państwu jeden z najlepszych zbiorników na rynku według naszej opinii. Tylko wysokiej klasy zbiornik może zapewnić funkcjonalność, sprawność i bezpieczeństwo instalacji wodnej. To ostanie jest szczególnie ważne.