26 Styczeń 2021

Pompy ręczne

Co to jest pompa ręczna?

Jest to po prostu narzędzie przeznaczone do tłoczenia i pobierania wody z jakiegoś ujęcia. Pompy ręczne można podzielić między innymi na tłokowe, korbowe i szydełkowe. Jednak pompy ręczne to nie tylko tłoczenie wody. Na rynku dostępne są także pompy do odprowadzania szamba, ale również innych substancji. Różnego rodzaju środki ochrony roślin, detergenty, silne kwasy czy zasady, można tłoczyć przy pomocy pompy ręcznej. Musi być oczywiście ona skonstruowana w odpowiedni sposób, aby wymienione wcześniej substancje nie uszkodziły jej.

Podział pomp

Ręczne pompy dzieli się na kilka rodzajów ze względu na ich budowę. Najpopularniejsze to pompy tłokowe. Jedną z takich pomp jest tak zwana pompa abisyńska, inaczej zwana też po prostu abisynką.

Abisynka

Jak sama nazwa wskazuje, wynaleziono ją na terenie Abisynii. Jak często w historii bywa i tutaj sprawdziło się powiedzenie, że „potrzeba jest matką wynalazków”. W czasie prowadzonej wojny w latach 30. XX wieku istniało duże zapotrzebowanie na wodę wśród wojska. Właśnie wtedy powstała ta pompa. Jest to stosunkowo proste w działaniu urządzenie. Pompa ma dźwignie, której poruszanie powoduje ruch tłoku umieszczanego w korpusie pompy. Na spodzie korpusu znajduje się zawór zwrotny. Dzięki niemu czerpana ze źródła woda może poruszać się tylko w jednym kierunku. Dzięki unoszeniu się tłoka kula znajdująca się w gnieździe zaworowym porusza się w górę, powodując podciśnienie. Podczas jej spadku blokuje drogę wodzie, więc ta nie cofa się. W pompie jest także drugi zawór zwrotny, który gdy się opuszcza, woda przedostaje się ponad niego, w kolejnym etapie, kiedy zmienia on kierunek, woda podnosi się razem z nim. Następnie wypływa z pompy i można cieszyć się z tłoczonej wody. Taka pompa przeznaczona jest do ujęć, które znajdują się nie niżej 7 m pod powierzchnią.

Pompa skrzydełkowa

Jest to pompa wyporowa. Jej najważniejszym elementem jest tak zwany tłok skrzydełkowy. Wykonuje on ruch obrotowo-zwrotny. Dzięki niemu woda jest zasysania przez otwór ssawny. W momencie, kiedy wypełnia się już cała przestrzeń robocza w takiej pompie, ciśnienie powoduje wyparcie wody na zewnątrz przez otwór wylotowy.

Inne rodzaje pomp

Niekiedy używa się także pomp obrotowych, które sprawdzają się przy tłoczeniu cieczy innych niż woda. W przypadku wydłużonej konstrukcji tłoka mówi się o tak zwanych pompach głębokich, które mogą znaleźć zastosowanie przy tłoczeniu wody z dużych głębokości.

Zastosowanie pomp ręcznych

Ten rodzaj urządzeń, mimo że może się wydawać przestarzały w swoim działaniu, wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Wszystko właśnie przez uniwersalność swoich zastosowań. Największa zaleta takiej pompy to oczywiście możliwość działania bez potrzeby podłączania jej do źródła zasilania. Sprawdzają się więc przede wszystkim na różnego rodzaju ogródkach i działkach, do których nie doprowadzono jeszcze zasilania. Dzięki temu można pobrać wodę użytkową, do podlewania roślin czy innych zastosowań. Jednak są to pompy, które wspierają także działanie zestawów hydroforowych. W sytuacji, kiedy zestaw nie jest w stanie sam wytłoczyć wody, taka pompa może służyć do jego rozruchu. Jest to więc niezwykle przydatne urządzenie, w niektórych sytuacjach.

Zalety pomp ręcznych

Do zalet takich pomp należy oczywiście możliwość użycia niemal wszędzie. Nie jest ograniczonym się przez źródło zasilania, co pozwala użyć jej tam, gdzie nie sprawdzą się standardowe pompy elektryczne. Ich prosta budowa to kolejna zaleta. Są niezwykle mało awaryjne i mogą sprawnie funkcjonować przez wiele lat. Co więcej, nawet w przypadku awarii, często możliwa jest po prostu ich samodzielna naprawa. Jeśli więc ktoś szuka prostego rozwiązania, które sprawdzi się przy niewielkim zapotrzebowaniu na wodę lub do rozruchu zestawu hydroforowego ręczna pompa będzie bardzo dobrym wyborem. Są to trwałe proste w użyciu urządzenia.

Może Cię również zainteresować:

Czy warto kupić pompę ręczną?

Jaka pompa będzie najlepsza do podlewania trawnika?

Przeczytaj również

Profesjonalne zestawy hydroforowe

Niezależnie od tego, czy buduje się dom, halę przemysłową, budynek gospodarczy czy też stawia domki letniskowe. We wszystkich tych inwestycjach potrzebna będzie woda. Oczywiście najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest podłączenie się do miejskiej sieci wodociągów. Mając dostęp do takiego przyłącza, podłączenie się jest tanie i nie trzeba obawiać się o dostępność wody, czy konserwację instalacji. Jednak nie zawsze możliwe jest podłączenie się do istniejącej sieci wodociągów. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie na terenach oddalonych od zabudowań. Jednak właśnie wtedy idealnym rozwiązaniem zestaw hydroforowy.

Czytaj więcej
Najlepszy zbiornik hydroforowy przeponowy — zbiorniki GWS

Stały dostęp do wody jest niezbędny w codziennym życiu, bez względu na to, czy przebywa się w domu, czy w pracy. Niestety nie zawsze jest możliwość podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. W takiej właśnie sytuacji rozwiązaniem są zbiorniki hydroforowe. Jednak, aby cieszyć się bezpiecznym, stałym i bezobsługowym dostępem do wody, potrzebny jest odpowiedni zbiornik. Dlatego też wybór takie sprzętu to niełatwe zadanie. Każdemu zależy, aby był on przede wszystkim funkcjonalny i trwały. Oczywiście do stworzenia w pełni działającej instalacji nie wystarczy sam zbiornik. W rzeczywistości jest to zespół urządzeń, którego najważniejszymi elementami są zbiornik i pompa, dobrane tak, aby spełniać konkretne oczekiwania. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Państwu jeden z najlepszych zbiorników na rynku według naszej opinii. Tylko wysokiej klasy zbiornik może zapewnić funkcjonalność, sprawność i bezpieczeństwo instalacji wodnej. To ostanie jest szczególnie ważne.

Czytaj więcej
Falownik zamiast zbiornika hydroforowego — falowniki IMF

Zbiorniki hydroforowe to świetnie rozwiązanie, które pozwala nie martwić się o dostęp do bieżącej wody, nawet wtedy, kiedy ma możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągów. Używa się ich na działkach, budynkach gospodarczych, ale także w domach. Jednak w tym ostatnim przypadku, nie zawsze jest na nie miejsce. Żeby taki zbiornik spełniał w 100% swoje zadanie, musi być naprawdę spory. Nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na taki sprzęt. Właśnie tutaj z pomocą przychodzą urządzenia zwane falownikami.

Czytaj więcej