28 Luty 2024

Jakie są rodzaje pomp przemysłowych?

Podstawowe rodzaje pomp przemysłowych

Podział na podstawowe rodzaje pomp przemysłowych uwzględnia przede wszystkim ich konstrukcję, mechanizm działania oraz zastosowanie. Zatem jakie są rodzaje pomp przemysłowych?

Główny podział dzieli te urządzenia na dwie kategorie, czyli pompy wyporowe oraz pompy wirowe. Pierwsze z nich zbudowane są z tłoków, kół zębatych, śrub albo membran. Drugie z nich wykorzystują do pracy wirniki krętne, dzieląc się jeszcze na dwie podkategorie: pompy krążeniowe oraz krętne.

Najczęściej jednak wskazywanym podziałem jest ten związany z ich przeznaczeniem. W ten sposób możemy wyróżnić m.in. takie pompy, jak:

  • wirowe, wśród których wyróżnia się szczególnie ich jeden rodzaj, czyli pompy odśrodkowe,
  • rotacyjno-krzywkowe,
  • zębate,
  • śrubowe, nazywane też ślimakowymi,
  • membranowe,
  • tłokowe,
  • próżniowe.

Każda z nich zbudowana jest w nieco inny sposób, z innych materiałów oraz pracuje w specyficzny dla siebie sposób.

Charakterystyka poszczególnych rodzajów pomp

Wśród wszystkich rodzajów pomp przemysłowych, za jedne z najbardziej uniwersalnych uważa się modele wirowe, w tym pompy opierające się na sile odśrodkowej, czyli dynamice cieczy. Ich budowa jest bardzo prosta i opiera się głównie na wirniku ze specjalnie wyprofilowanymi łopatkami. Urządzenie przepycha ciecz za pomocą generowanego ciśnienia.

Podobną budowę mają modele rotacyjno-krzywkowe. Wykorzystuje się w nich dwa obracające się względem siebie rotory. Ich specyfika działania klasyfikuje je w grupie pomp wyporowych. W tym miejscu warto wspomnieć również o innym, ciekawym rozwiązaniu, służącym stricte pompowaniu wody. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o automatach wodociągowych, informacje o nich znajdziesz w osobnym artykule.

Pompy śrubowe – lub ślimakowe – to kolejna bardzo uniwersalna konstrukcja. Jej głównym elementem, służącym za wirnik, jest zabudowana komorą śruba, wypychająca ciecz w konkretnym kierunku. Analogicznie, w pompach zębatych wirnikiem przepychającym ciecz są dwa ciasno osadzone obok siebie w korpusie koła zębate o jednakowej wielkości.

Nieco inaczej działają pompy tłokowe. Wewnątrz korpusu tłok rozdziela przestrzeń na dwie części: kiedy w jednej panuje wyższe ciśnienie, jednocześnie w drugiej się ono zmniejsza. Dzięki temu możliwy jest przepływ cieczy.

Bardzo charakterystyczna jest z kolei budowa pompy membranowej. Składa się ona z dwóch membran, które mimo umieszczenia ich w osobnych komorach, są ze sobą połączone za pomocą tłoka. Sterowanie tłokiem odbywa się za pomocą zaworu powietrznego.

Wyjątkiem wśród wszystkich pomp jest urządzenie próżniowe. Jego konstrukcja jest przystosowana od odsysania, czyli opróżniania z gazów.

Materiały, z jakich produkuje się pompy przemysłowe

Zarówno konstrukcja pomp, jak i materiały, z jakich są wykonane, powiązane są bezpośrednio z ich funkcją, możliwościami i zastosowaniem. Wśród dostępnych modeli można znaleźć urządzenia wykonane praktycznie w całości z żeliwa lub stali nierdzewnej.

Branża przemysłowa wymaga jednak od tego typu sprzętów sporej elastyczności, dlatego część pomp wykonywana jest z dobrej jakości tworzyw sztucznych, które nie wchodzą w reakcje chemiczne z kwasami czy zasadami. Również branża spożywcza wymaga stosowania jedynie pomp, które nadają się do kontaktu z żywnością.

Zastosowanie różnych rodzajów pomp przemysłowych w praktyce

Jedne z najbardziej uniwersalnych – pompy ślimakowe, czyli inaczej pompy rotacyjno-wyporowe, stosowane są w przemyśle budowlanym, chemicznym, spożywczym czy kosmetycznym. Z ich pomocą możliwe jest przetransportowanie dowolnego rodzaju cieczy, niezależnie od jej gęstości, czystości czy lepkości.

Pompy wirowe przeznaczone są do tłoczenia wody czystej, brudnej, a nawet zanieczyszczonej ciałami stałymi. Z tego względu stosowane są w instalacjach zasilających w wodę oraz w różnych branżach, m.in. w branży spożywczej czy przetwórczej, a także do opróżniania szamba czy wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń.

Pompy tłokowe najlepiej sprawdzają się w pracy z bardzo gęstymi cieczami oraz płynami z zawiesinami stałymi. Pompy wyporowe, rotacyjno-krzywkowe, również dobrze sprawdzają się przy transporcie gęstych cieczy o dużej lepkości. Z kolei z pomocą pomp zębatych najlepiej jest tłoczyć bardzo rzadkie ciecze oraz te o dużej lepkości, ponieważ gwarantują transport bez tzw. pulsowania.

Rodzajem pompy przemysłowej, którą można zastosować do transportu praktycznie każdej substancji, jest pompa membranowa. Jej konstrukcja pozwala na przesyłanie emulsji, zasad, kwasów, a nawet żywic oraz klejów.

W niektórych przypadkach sama pompa nie wystarczy do wytworzenia ciśnienia o odpowiedniej wartości dla optymalnej pracy układu. Warto więc odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, kto potrzebuje pompy do podnoszenia ciśnienia.

Rodzaje pomp przemysłowych - podsumowanie

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp przemysłowych. Do ich rozróżnienia i kategoryzacji stosuje się dwa podstawowe podziały. Pierwszy z nich dzieli urządzenia na wirowe oraz wyporowe. Podział można zawęzić również do charakterystycznej konstrukcji poszczególnych z nich. Wtedy na liście znajdą się modele pomp: wirowe, w tym odśrodkowe, rotacyjno-krzywkowe, zębate, śrubowe, membranowe, tłokowe czy próżniowe.

Każda z nich swoją budową oraz materiałem, z jakiego została wykonana, jest dostosowana do transportu cieczy i substancji o konkretnych parametrach. Wybierając urządzenie dla swojego biznesu, należy zawsze o tym pamiętać. Jeśli chcesz mieć pewność, że stawiasz na właściwy rodzaj i model pompy, przeczytaj inny nasz artykuł: czym kierować się przy wyborze pompy.