Pompa jedno-, dwu-, wielostopniowa. Którą wybrać?

Co oznaczają stopnie w pompach?

Pompy wirowe należą do najpopularniejszych urządzeń przeznaczonych do tłoczenia wody. Podzespołem odpowiadającym za wprawianie pompowanej cieczy w ruch jest wirnik, który poruszając się wokół własnej osi, zapewnia zwiększenie krętu cieczy. W trakcie trwania tego procesu energia ciśnieniowa zamienia się w energię kinetyczną, co wprawia wodę w ruch. Intensywność pompowania cieczy zależy od konstrukcji wirnika oraz jego prędkości obrotowej.

Pompy wirowe pod względem konstrukcji dzielą się na krętne i krążeniowe. Do zastosowań domowych, gospodarczych lub przemysłowych polegających na tłoczeniu wody ze studni, najczęściej stosowane są pompy krętne. W zależności od budowy wirnika urządzenia te dzielą się na:

  • odśrodkowe,
  • helikoidalne,
  • diagonalne,
  • śmigłowe.

Pompy wirowe różnią się także ze względu na konstrukcję. Dostępne są pompy pionowe, poziome, zatapialne i zanurzalne.

Liczba wirników użytych w konstrukcji pompy wpływa na liczbę stopni oferowanych przez urządzenie. Pompy jednostopniowe wyposażone są w pojedynczy wirnik. Z kolei pompy dwustopniowe mają dwa wirniki połączone ze sobą szeregowo. Największą liczbę wirników mają pompy wielostopniowe.

Dlaczego producenci montują w swoich urządzeniach więcej niż jeden wirnik? Ma to bezpośredni wpływ na ciśnienie, jakie może wytworzyć pompa. Zróżnicowana wydajność pomp pozwala zaspokoić potrzeby w różnych instalacjach hydraulicznych. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat podziału pomp i ich zastosowań.

Gdzie sprawdzą się pompy jednostopniowe?

Pompy jednostopniowe wyposażone w pojedynczy wirnik to najczęściej kupowane urządzenia na polskim rynku. Większość popularnych pomp głębinowych, które zasilają domy jednorodzinne, ogrody, czy działki rekreacyjne wyposażonych jest w pojedynczy wirnik. Dzięki temu urządzenia mają kompaktową budowę i prostszą konstrukcję. Wpływa to także na cenę pompy jednostopniowej, która jest niższa od urządzeń wyposażonych w większą liczbę wirników.

Na potrzeby domu jednorodzinnego dylemat typu pompa jednostopniowa czy dwustopniowa nie ma większego sensu. Urządzenie z pojedynczym wirnikiem jest w stanie zapewnić parametry zupełnie wystarczające do standardowych potrzeb. Choć wydajność tego typu urządzenia będzie zauważalnie mniejsza niż pompy dwustopniowej, to w codziennej eksploatacji na potrzeby gospodarcze czy bytowe nie ma to większego znaczenia. W warunkach normalnego korzystania z ujęcia większe znaczenie mają względy praktyczne, czyli rozmiar, cena zakupu oraz prostsza i potencjalnie mniej awaryjna konstrukcja pompy jednostopniowej.

Sprawdź szeroki asortyment pomp jednostopniowych dostępnych w naszym sklepie.

Jakie są zastosowania pomp dwustopniowych?

Gdy potrzebujesz szybko i wydajnie przepompować znaczne ilości wody, to nie zastanawiaj się, czy pompa jednostopniowa, czy pompa dwustopniowa lepiej sprawdzi się do tego zadania. To drugie rozwiązanie, dzięki bardziej zaawansowanej konstrukcji, zapewnia znacznie lepsze parametry pracy. Dwa wirniki połączone ze sobą szeregowo pozwolą wydajnie tłoczyć nawet 200 litrów wody na minutę.

Wysokie ciśnienie osiągane podczas pracy pompy dwustopniowej sprawdza się podczas zasilania instalacji hydraulicznych o dużym poborze wody. Dlatego tego typu urządzenia stosowane są do nawadniania dużych areałów rolnych, a także do zapewniania wody w zakładach produkcyjnych. Bardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja sprawia, że pompy dwustopniowe są droższe od urządzeń wyposażonych w jeden wirnik. Urządzenia tego typu zużywają także w trakcie pracy większe ilości energii elektrycznej.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz duży wybór pomp dwustopniowych o szerokim zakresie zastosowań.

Pompy wielostopniowe – zastosowania

Pompy wielostopniowe to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia. Zastosowanie do ich budowy znacznej liczby wirników pozwala uzyskać ciśnienie tłoczonej wody na poziomie nieosiągalnym dla innych pomp.

Urządzenia wielostopniowe są przeznaczone do profesjonalnego użytku w rozbudowanych instalacjach wodnych. Mniejsze modele mogą służyć do obsługi myjni samochodowych. Największe pompy wielostopniowe stosowane są w przemyśle czy górnictwie, gdzie niezbędne jest tłoczenie ogromnych ilości wody. Ceny pomp wielostopniowych nie należą do niskich. Jest to spowodowane bardzo zaawansowaną technologią produkcji oraz ilością podzespołów niezbędnych do zapewnienia najwyższego poziomu wydajności.

Pompy wielostopniowe z oferty naszego sklepu pochodzą od renomowanych producentów. Wybierając tego typu urządzenia, zapewnisz sobie długą i bezproblemową eksploatację. Zapraszamy do zakupów na stronie ogrody24.pl!

Szukaj

Ostatnio dodane