Podział pomp i ich zastosowanie

Podział pomp ze względu na ich charakterystykę

W naszej ofercie znajdziesz wiele różnych rodzajów pomp. Większość z nich przeznaczona jest do tłoczenia wody. Niektóre pompy służą jako elementy instalacji przemysłowych. Te urządzenia mogą pompować ciecze o wysokiej temperaturze oraz zróżnicowanym składzie fizycznym i chemicznym.

Czym różnią się pompy pod względem zastosowań?

  • Pompy napowierzchniowe — służą do pompowania wody ze zbiorników, wypompowywania cieczy z zalanych pomieszczeń. Najczęściej stosowane są do zaopatrywania instalacji wodnych w domach jedno- i wielorodzinnych, zakładach przemysłowych oraz gospodarstwach rolnych. Czym różnią się pompy napowierzchniowe od pozostałych w zestawieniu? Montuje się je na powierzchni. W przeciwieństwie do pozostałych typów ten rodzaj pomp nie jest przystosowany do pracy pod powierzchnią wody.
  • Pompy zatapialne — uniwersalne urządzenia, które sprawdzają się w wielu sytuacjach. Mogą być przystosowane jedynie do tłoczenia cieczy czystych, brudnych lub obu rodzajów. Najczęściej mają dość kompaktową budowę, która pozwala na przenoszenie urządzenia. Dzięki temu pompy zatapialne doskonale sprawdzają się podczas tłoczenia wody z zalanych pomieszczeń oraz z kolektorów deszczówki. Modele o wzmocnionej konstrukcji używane są do tłoczenia cieczy brudnych z zalań, wykopów, a nawet bezodpływowych zbiorników asenizacyjnych.
  • Pompy głębinowe — urządzenia służące do tłoczenia wody z dużych głębokości. Najczęściej zaopatrują w wody domy jednorodzinne, działki rekreacyjne oraz ogrody. Modele o najwyższej wydajności mogą z powodzeniem zapewniać dostęp do wody w zakładach przemysłowych, a także do podlewania dużych areałów uprawnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru pomp? Sprawdź poniższy artykuł z naszego bloga i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze pompy: https://ogrody24.pl/blog/post/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-pompy

Czym różnią się pompy głębinowe od zatapialnych?

Obydwa rodzaje pomp zostały zaprojektowane do pracy pod powierzchnią wody. W zależności od typu ujęcia, każda z nich zapewnia wydajne tłoczenie cieczy. Czym różnią się pompy głębinowe od zatapialnych?

Wśród wielu dostępnych w naszej ofercie pomp zatapialnych możesz znaleźć modele przystosowane do pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. Z tego typu urządzeń korzystają często firmy budowlane do odpompowywania brudnej wody z wykopów lub innych czynności, podczas których konieczne jest wypompowania niechcianej wody. Urządzenia mogą też służyć do tłoczenia szamba w zbiornikach bezodpływowych oraz do pompowania gnojówki w gospodarstwach wodnych. Ten rodzaj pomp może wydajnie tłoczyć z ujęć do głębokości 8 metrów.

Właśnie głębokość efektywnej pracy jest tym, czym różnią się pompy głębinowe od zatapialnych. Urządzenia głębinowe pozwalają na wydajne pompowanie wody z głębokich ujęć, takich jak studnie wiercone. Jeśli lustro wody w Twoim ujęciu znajduje się na głębokości większej niż 8 metrów, to potrzebujesz właśnie pompy głębinowej. Warstwy wodonośne często znajdują się głęboko pod powierzchnią wody, dlatego są dość dobrze odizolowane od zanieczyszczeń. Z tego względu pompy głębinowe nie muszą być przystosowane do tłoczenia brudnej wody, w której mogą występować twarde cząstki.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych, to sprawdź poniższy artykuł z naszego bloga: https://ogrody24.pl/blog/post/pompa-glebinowa-czy-pompa-zatapialna-ktora-gdzie-sprawdzi-sie-lepiej

Czym różnią się pompy zatapialne do czystej i do brudnej wody?

Pompy zatapialne mogą tłoczyć brudną oraz czystą wodę. Modele przeznaczone do trudnych warunków pracy wykonane są z materiałów o wysokiej odporności na ścieranie. Pozwala to na wydajną pracę urządzenia w zanieczyszczonej wodzie, szambie lub gnojowicy. Urządzenia tłoczące ciecz z zanieczyszczeniami organicznymi są wyposażone w specjalne akcesoria, takie jak rozdrabniacz.

Pompy zatapialne przeznaczone do wody czystej najczęściej są tańsze w zakupie, a wynika to z braku dodatkowego wyposażenia przeznaczonego do pracy z brudną wodą.

Czym różnią się pompy głębinowe używane w studniach wierconych, od tych, których używa się w studniach kopanych?

Pompy głębinowe mają najczęściej budowę dość długiego walca o średnicy nieco mniejszej od studni wierconej. Pompowana woda podczas tłoczenia przepływa po bokach urządzenia. Jeśli Twoja studnia ma lustro wody poniżej 8 metrów, a została wykopana i w związku z tym ma średnicę znacznie większą od pompy, to należy pamiętać o wyposażeniu ujęcia w specjalne urządzenia. Jest to rura o średnicy nieco większej od pompy. Dzięki temu wokół pompy utworzy się ruch wody, który zapewni warunki do chłodzenia się urządzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp głębinowych? Kliknij poniższy link: https://ogrody24.pl/blog/post/dlaczego-warto-miec-pompe-glebinowa-na-dzialce

Szukaj

Ostatnio dodane