Przydomowe oczyszczalnie ścieków – niedocenione źródło wody dla ogrodu
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Wyróżnia się kilka podstawowych typów przydomowych oczyszczalni ścieków. Najpopularniejsze z nich to:
-
oczyszczalnie drenażowe rozsączające,
-
oczyszczalnie z filtrem piaskowym,
-
oczyszczalnie z osadem czynnym,
-
oczyszczalnie ze złożem biologicznym,
-
oczyszczalnie gruntowo-roślinne.
Tutaj sprawdzisz rodzaje domowych przepompowni ścieków.
Właściciele dużych działek oraz gospodarstw zlokalizowanych poza obszarami o gęstej zabudowie zazwyczaj wybierają drenażowe oczyszczalnie ścieków. Charakteryzują się one prostą konstrukcją i niską awaryjnością. Budowa takiej oczyszczalni musi być jednak dopuszczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Woda trafia w tym przypadku od razu trafia do gleby, gdzie jest doczyszczana przez znajdujące się w niej mikroorganizmy. Po wstępnym oczyszczeniu w zbiorniku osadowym przydomowej oczyszczalni drenażowej woda pozbawiona jest zanieczyszczeń stałych, zawiera jednak duże ilości rozpuszczonych związków organicznych oraz mineralnych. Przed jej dalszym użyciem będzie zatem wymagać doczyszczenia. W tym celu warto wykorzystać dodatkowy zbiornik, w którym byłaby być gromadzona i skąd można by ją pompować przez filtr do instalacji nawodnieniowej. Wodę taką, ze względu na możliwy niemiły zapach, da się wykorzystać do okazjonalnego podlewania trawnika lub do nawadniania plantacji drzewek czy krzewów uprawianych na biomasę – np. wierzby energetycznej. Efektywność rozkładu materii organicznej można tutaj zwiększyć, stosując preparaty mikrobiologiczne ułatwiające mineralizację osadów ściekowych.
Na łatwiejsze wykorzystanie w ogrodzie oczyszczonej wody pozwalają pozostałe typy oczyszczalni. W modelu z filtrem piaskowym po wstępnym oczyszczeniu ścieki kierowane są do drenów złoża piaskowego, gdzie ulegają przefiltrowaniu. Woda ze złoża zbierana jest drenami zbierającymi i odprowadzana do odbiornika, którym może być np. pojemnik, z którego będzie ona mogła być pobierana do podlewania ogrodu.
Oczyszczalnie z osadem czynnym oraz te, które wyposażono w złoże biologiczne to doskonałe rozwiązanie na małe działki – szczególnie tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Rozwiązania te są jednak dość drogie w budowie i późniejszym użytkowaniu. Obydwa opierają się na działaniu żywych mikroorganizmów, jednak różnią się budową. Te pierwsze są trójkomorowe, zaś drugie – pięciokomorowe. Z uwagi na specyfikę działania oba typy wymagają doprowadzenia energii elektrycznej, koniecznej do zasilania pompy wymuszającej obieg ścieków w instalacji. Warto mieć jednak na uwadze, że oczyszczone w nich ścieki to już czysta, choć zawierająca proste sole mineralne woda, która ma parametry II klasy czystości, a więc pozwalające na jej swobodne wykorzystanie. Można jej zatem użyć do podlewania roślin ozdobnych, trawników, drzew i innych roślin, bezpośrednio po opuszczeniu bioreaktora. Ponadto, taką wodę da się użyć do umycia auta czy do czyszczenia chodników i podjazdów.
Oczyszczalnie gruntowo-roślinne to niedoceniony jeszcze w Polsce typ oczyszczalni biologicznych opierający swoje działanie na kombinacji naturalnych procesów oczyszczania, które powszechnie występują na obszarach podmokłych. Po założeniu są tanie w użytkowaniu i jednocześnie mogą stanowić źródło użytecznej biomasy, np. zrębki drzewnej z krzewów do celów energetycznych, wikliny dla rzemiosła artystycznego czy chociażby surowca do produkcji kompostu. Ścieki w nich oczyszczone są wolne od większości związków organicznych, a i duża część minerałów jest wychwycona przez rośliny. Wodę można odprowadzić do studzienki zbiorczej lub do stawu i stąd czerpać ją do podlewania upraw.
Jak wykorzystać wodę z przydomowej oczyszczalni ścieków?
Najprostszym sposobem na wykorzystanie oczyszczonej wody z przydomowej oczyszczalni jest podlewanie roślin cieczą tłoczoną za pomocą pompy i polewanie gleby bezpośrednio z węża ogrodniczego. Jednak wygodniejszym sposobem będzie użycie instalacji nawadniającej – np. w przypadku podlewania trawników lub innych, rozległych upraw. Do tego celu najlepsze będą zraszacze. Dobrze oczyszczoną wodę można przepuścić przez dodatkowe filtry i użyć jej do zasilania kropelkowej instalacji nawodnieniowej. Cały system przygotowany jest tak samo, jak w przypadku zasilania wodą studzienną lub wodociągową i warto, by miał możliwość podpięcia go pod inne źródło wody, która jest konieczna do okresowego płukania przewodów. Należy to robić z dodatkiem preparatów usuwających biofilm mikrobiologiczny z wnętrza rur doprowadzających. Pozwoli to na ograniczenie zjawiska zarastania emiterów kroplowych przez mikroorganizmy i nie dopuści do spadku wydajności systemu nawadniającego.
Dbałość o prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni ścieków pozwoli na odzyskanie wody ze ścieków i jej ponowne wykorzystanie w ogrodzie oraz otoczeniu domu. Dowiedz się więcej o wymaganiach prawnych dotyczących budowy szamba tutaj.