15 Grudzień 2022

Wyciek wody pod posadzką – co zrobić?

Co zrobić w przypadku wycieku wody pod posadzką?

Najpierw należy dokładnie obejrzeć podłączenia instalacji wodnych i grzejników. Stosunkowo częstą przyczyną wycieków jest korozja złącz występująca w widocznych miejscach, łatwa do zdiagnozowania. Dopiero po dokładnym obejrzeniu stanu wizualnego instalacji, nawet tej oddalonej od miejsca wycieku, można podjąć inne czynności diagnozujące.

Jeśli wyciek wody nie zostanie zauważony w widocznych miejscach, warto wykonać próbę szczelności, korzystając z licznika dostawcy wody. W tym celu należy zakręcić krany i zamknąć dopływ wody, który znajduje się przy liczniku. Próba ta wymaga niekorzystania z wody przez czas wynoszący od 3 do 12 godzin. Najlepiej wykonać ją nocą, gdy nie odkręca się kranów i nie spuszcza wody w toalecie. Po otwarciu licznika należy obserwować ruch tarczy kodowej i tej znajdującej się na urządzeniu z prawej strony. Jeśli wystąpi jakikolwiek ruch, oznacza to, że w instalacji ubyło wody, gdyż licznik musiał uruchomić się w celu naliczenia przepływu. Warto sprawdzić również instalację grzewczą. Wyciek pochodzi z tej sieci, jeśli na manometrze znajdującym się przy piecu wskazówka nie znajduje się we właściwym polu, a opada.

Inne metody lokalizacji wycieku wody pod posadzką stosowane przez firmy

Aby zlokalizować wyciek wody pod posadzką, można wykorzystać wilgotnościomierz. Urządzenie to wskazuje przybliżone miejsce awarii nawet w przypadku murowanych ścian i glazury. W przypadku wycieku ciepłej wody wykorzystuje się kamery termowizyjne, dzięki którym można uzyskać w miarę dokładną lokalizację przecieku.

Z kolei wyciek zimnej wody można zlokalizować za pomocą metody akustycznej. Specjaliści w tej dziedzinie wykorzystują do tego celu geofony. Innym sposobem jest użycie gazów znacznikowych, które wprowadza się do badanej instalacji. Gaz pod ciśnieniem penetruje sieć, a w przypadku nieszczelności ulatnia się poza rurę, co rejestruje specjalistyczny detektor, który wskazuje przybliżone miejsce wycieku.

W zależności od sytuacji, do wykrywania przecieków wody firmy wykorzystują różne metody i urządzenia, takie jak mikrofony akustyczne, kamery termowizyjne czy barwniki ultrafioletowe. Rodzaj metody jest uzależniony od wielu czynników. Należą do nich m.in. rodzaj wycieku i typ wykonanej instalacji. Właściwa metoda zwiększa prawdopodobieństwo dokładnego zlokalizowania miejsca awarii.

Kto odpowiada za pękniętą rurę w podłodze?

Jeśli awaria zostanie zlokalizowana i będzie dotyczyła pękniętej rury w podłodze, warto wiedzieć, kto odpowiada za wyciek wody pod posadzką. Instalacja ułożona w posadzkach za licznikiem wody jest własnością i odpowiedzialnością właściciela lokalu. Z kolei za instalację doprowadzającą wodę w pionach lub ziemi, aż do licznika wody, odpowiada zarządca budynku lub sieci miejskiej.

Jeśli wyciek wody pod posadzką jest spowodowany awarią centralnego ogrzewania, odpowiedzialność leży po stronie właściciela nieruchomości, gdy mowa jest o domu jednorodzinnym lub lokalu ogrzewanym z indywidualnego kotła gazowego. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych instalacja grzewcza jest w całości elementem części wspólnej danego budynku. Niezależnie od przyczyny awarii i odpowiedzialności, na wyposażeniu warto mieć pompę odwodnieniową do niskiego poziomu wody do domowych zastosowań.

Co zrobić w przypadku zalanej piwnicy?

Nie tylko dom jest narażony na awarie instalacji hydraulicznej. Piwnice to kolejne pomieszczenia zagrożone zalaniem. W ich przypadku sytuacja taka może mieć miejsce nie tylko z uwagi na uszkodzenie sieci wodnej, lecz także ze względu na intensywne opady atmosferyczne. Do uszkodzeń instalacji może dojść samoczynnie wskutek przestarzałej sieci lub uszkodzeń spowodowanych remontem.

Zalana piwnica koniecznie musi zostać jak najszybciej opróżniona z cennych rzeczy, a woda usunięta. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja lub chcesz wiedzieć, co trzeba zrobić w przypadku jej wystąpienia, zachęcamy do przeczytania artykułu – zalana piwnica w domu jednorodzinnym, co zrobić. Pozbycie się wody z zalanych pomieszczeń i działania mające na celu zmniejszenie szkód do minimum są najważniejsze. Kolejny krok to oczywiście naprawa wadliwej instalacji, jeśli to z jej przyczyny nastąpiło zalanie piwnicy. Niezależnie od tego, gdzie wystąpił wyciek wody, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych usług specjalistycznej firmy.