30 Wrzesień 2022

Zalana piwnica w domu jednorodzinnym – co zrobić?

Zalana piwnica – przyczyny

Zalana piwnica to poważny problem. Woda nie tylko uszkadza przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, lecz także stosunkowo szybko przenika przez ściany i fundamenty. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych budynku. Zazwyczaj występowanie tego niekorzystnego zjawiska jest związane z intensywnymi opadami atmosferycznymi. Dochodzi wtedy do wzrostu poziomu wód podziemnych. Nowe i lepiej zaizolowane budynki są bardziej odporne na przenikanie wód podziemnych. Ogrzewanie i wietrzenie piwnicy pozwoli utrzymać ściany pomieszczenia w lepszym stanie, ale jedynie odpowiednia izolacja może skutecznie zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem.

Zalaną piwnicę w Twoim domu możesz zastać także wskutek awarii instalacji hydraulicznej. Wtedy należy jak najszybciej odciąć dopływ wody do budynku. Problem ten częściej dotyczy starszych nieruchomości. Do uszkodzeń instalacji hydraulicznej może dojść samoczynnie wskutek „zmęczenia materiału” lub z powodu naprężeń czy uszkodzeń podczas remontów.

Jeśli projektujesz nową instalację wodną dla Twojej nieruchomości lub planujesz remont obecnej, to wejdź na naszego bloga. Znajdziesz tam artykuł, z którego dowiesz się, jaką pompę kupić do zasilania domu jednorodzinnego.

Co robić, gdy zostanie zalana piwnica?

Zalana piwnica wskutek opadów i wysokiego poziomu lustra wód podziemnych czy też awarii hydraulicznej, wymaga szybkich działań. Pierwszym krokiem jest odłączenie instalacji elektrycznej w zalanych pomieszczeniach. Woda przewodzi prąd, więc zalana piwnica może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla wchodzących do niej osób. Odłączenie dopływu energii elektrycznej jest kluczowe. Należy także upewnić się, czy na ścianach nie występują przebicia energii elektrycznej.

Zalana piwnica musi zostać opróżniona z cennych rzeczy. Dlatego kolejnym etapem jest wyniesienie wszystkich potrzebnych przedmiotów i przeniesienie ich do suchego pomieszczenia, gdzie będą mogły wyschnąć. Dopiero odpowiednio przygotowana i zabezpieczona zalana piwnica może zostać poddana kolejnym czynnościom mającym na celu doprowadzenie pomieszczenia do pierwotnego stanu.

Jak pozbyć się wody z zalanej piwnicy?

Zalana piwnica wymaga jak najszybszego usunięcia niechcianej wody. W przypadku niewielkiego zalania można próbować osuszyć pomieszczenie przy użyciu wiaderek, szmat, czy starych ręczników. Rozwiązanie to jednak jest czasochłonne i mało wydajne. O wiele wygodniejszym i szybszym sposobem na usunięcie wody z zalanej piwnicy jest użycie pomp przeznaczonych do odwodnień. Są to nowoczesne i wydajne urządzenia, które pozwalają tłoczyć od kilkuset do nawet ponad tysiąca metrów sześciennych wody.

Konstrukcja pomp do odwodnień jest wzmocniona i dzięki temu bardziej odporna na zanieczyszczenia, które mogą występować wodzie wypełniającej zalaną piwnicę. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się także do innych zastosowań, takich jak wypompowywanie nieczystości ze zbiorników bezodpływowych, czy nawadnianie ogrodu cieczą ze stawów lub innych zbiorników. Pompy zatapialne to uniwersalne urządzenia, które pomogą poradzić sobie nie tylko z zalaną piwnicą. Sprawdź szeroki asortyment pomp do odwodnień dostępnych w naszym sklepie.

Po wypompowaniu wody z zalanych pomieszczeń należy pamiętać o wietrzeniu piwnicy. Woda łatwo przenika przez ściany oraz fundamenty i jest trudna do usunięcia. Naturalny proces suszenia muru przebiega w tempie około 10 cm rocznie. Dlatego suszenie zalanej piwnicy wymaga dodatkowych czynności i urządzeń. Suszenie z wykorzystaniem farelek, grzejników czy dmuchaw pozwoli znacznie szybciej osuszyć ściany i fundamenty po zalaniu.
Najwydajniejsze rozwiązanie to użycie osuszaczy kondensacyjnych z wymuszonym ruchem powietrza. Możesz także skorzystać z usług firm wyspecjalizowanych w osuszaniu budynków. Często stosowane technologie osuszania budynków to elektroosmoza lub promienniki mikrofalowe.

Jak zabezpieczyć się przed zalaniem piwnicy?

Zalana piwnica po usunięciu wody i osuszeniu wymaga dokładnych oględzin. Pozwoli to ustalić powód zalania oraz zaplanować czynności mające na celu zabezpieczenie piwnicy przed kolejnym zalaniem. Zalana piwnica z powodu awarii rur hydraulicznych lub kanalizacyjnych wymaga wymiany uszkodzonych elementów instalacji. Z kolei zalana piwnica wskutek wysokiego poziomu wód podziemnych wymaga wykonania dodatkowych warstw izolacyjnych. W obu przypadkach proces naprawy najlepiej zlecić profesjonalnej firmie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapewnienia niezależnego źródła wody dla Twojego domu? Wejdź na naszego bloga i przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, jaka pompa głębinowa do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej.