29 Wrzesień 2021

Zabezpieczenie instalacji hydraulicznej i centralnego ogrzewania przed mrozem

Klimat w Polsce staje się coraz mniej stabilny i siarczyste mrozy mogą wystąpić w każdym regionie kraju, także tam, gdzie do tej pory zimy były raczej łagodne. Dlatego – nawet jeśli Twój dom znajduje się w okolicy, gdzie do tej pory bardzo niskie temperatury występowały rzadko – nie powinieneś czuć się bezpiecznie. 

W jakich domach rury z wodą są szczególnie narażone na zamarzanie?

Rury instalacji hydraulicznej i centralnego ogrzewania najczęściej zamarzają w budynkach i pomieszczeniach, które nie są ogrzewane zimą. To zazwyczaj domki letniskowe czy działkowe, strychy oraz piwnice. Na niskie temperatury narażone są również te elementy instalacji, które przylegają do zewnętrznych ścian budynków. Problem z zamarzaniem rur możesz mieć też wtedy, gdy np. z powodu dłuższego wyjazdu domowników na jakiś czas wyłączono ogrzewanie w domu.

Do tej pory instalacje wodne w budynkach chroniono przed zamarznięciem w prosty sposób – w domach, które nie są ogrzewane zimą, spuszczano wodę ze wszystkich rur, pomp, zaworów i zbiorników. 

To rozwiązanie, choć faktycznie skuteczne, ma jednak poważną wadę. Prowadzi do rdzewienia elementów instalacji. Często spuszczenie wody oznaczało konieczność wymiany pomp. Co więcej, nie w każdej instalacji wodę można w ogóle spuścić na zimę. 

Dlatego o wiele lepszym pomysłem jest odpowiednia izolacja rur. Zabezpieczy je przed uszkodzeniem zimą, a poza tym skutecznie wyciszy całą instalację. Domownicy na pewno docenią cichą pracę całego systemu i brak odgłosów „bulgoczących” rur, które dają się we znaki zwłaszcza wieczorami i nocą. 

Jak zabezpieczyć przed mrozem rury z wodą w środku i na zewnątrz budynku?

W przypadku instalacji hydraulicznej i centralnego ogrzewania do wyboru masz dwie możliwości zabezpieczenia rur przed niskimi temperaturami. Pierwszym jest otulina z pianki lub innego materiału termoizolacyjnego. Drugim – zestaw przeciwoblodzeniowy, czyli elektryczne przewody grzewcze.

Izolacja termiczna rur przy pomocy pianki termoizolacyjnej lub innego materiału izolacyjnego

To proste rozwiązanie, choć z przyczyn oczywistych trzeba je zastosować na etapie montażu instalacji. W taki sposób warto zabezpieczyć przede wszystkim takie elementy, jak przyłącze zimnej wody do domu, instalacje w nieogrzewanych wnętrzach i rury, które znajdują się w gruncie.

W ofercie producentów bez problemów znajdziesz wiele ofert materiałów do izolacji rur. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Dobry materiał izolacyjny wyróżnia się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (oznacza się go grecką literą lambda – λ). Powinien też być niepalny, elastyczny oraz odporny na wilgoć. 

Otulina na rurach z wodą izoluje instalację od mroźnych temperatur. Rozwiązanie to bywa jednak niewystarczające. Wtedy z pomocą przychodzi kolejny bardzo skuteczny sposób zabezpieczenia instalacji hydraulicznej i centralnego ogrzewania przed mrozem – specjalne kable grzewcze.  

Sprawdź również, jak przygotować nawodnienie w ogrodzie do zimy.

Najlepszy sposób na zabezpieczenie rur przed mrozem – zestaw przeciwoblodzeniowy, czyli elektryczne przewody grzewcze

Przewody grzewcze, które ochronią rurę przed niską temperaturą, to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie. Taki zestaw przeciwoblodzeniowy składa się z kabla grzewczego, czujnika temperatury oraz przewodu zasilającego. Przewody układa się najczęściej na zewnątrz rury, wzdłuż jej powierzchni. W przypadku grubych rur lub instalacji położonych w miejscach szczególnie narażonych na niskie temperatury można też przewód zamontować na rurze spiralnie. 

Systemy przewodów grzewczych zazwyczaj podłącza się do termostatu – to rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł zapomnieć o całej instalacji. Termostat zapewni bezpieczeństwo systemu i będzie sterował czasem ogrzewania, dopasowując go do aktualnych warunków. Najczęściej włączy instalację przy temperaturze -5°C, a wyłączy ją, gdy zrobi się cieplej, czyli gdy temperatura sięgnie co najmniej do 7°C. 

Do ogrzewania rur stosuje się dwa rodzaje przewodów. Stałooporowe przewody grzewcze mają taką samą moc na metrze kabla. Przewody samoregulujące dostosowują moc grzejną do aktualnej temperatury. Rezystencja rdzenia zmienia się pod wpływem temperatury – przy niższej przewody zwiększają moc, przy wyższej – odpowiednio zmniejszają. 

Dzięki zestawowi przeciwoblodzeniowemu z kablami grzewczymi nawet najbardziej narażone na zamarzanie elementy instalacji zostaną odpowiednio zabezpieczone. Choć system ten oznacza nieco większe wydatki na energię elektryczną (ponosisz też koszty zakupu przewodów grzewczych i innych elementów instalacji), to z pewnością unikniesz dzięki niemu ryzyka pęknięcia rur i generalnego remontu, który jest bez porównania droższy. 

Odpowiednie zabezpieczenie instalacji hydraulicznej i centralnego ogrzewania przed mrozem to jedna z podstawowych zasad bezpiecznego domu. Jeśli chcesz spać spokojnie, bez ryzyka awarii i przykrych niespodzianek, nie martwić się kosztami niepotrzebnego remontu oraz bez problemu móc wyjechać z rodziną na zimowy urlop – koniecznie ochroń swoją instalację przed niskimi temperaturami. 

Dowiedz się, o co jeszcze warto zadbać zimą i przejrzyj naszego bloga. Sprawdź także, jak zabezpieczyć szambo przed zimą.