20 Grudzień 2022

Co zrobić, gdy szambo wyleje?

Sprzątanie po wylaniu szamba – dlaczego warto zlecić profesjonalnym firmom?

W przypadku awarii szamba, a w związku z tym wydostawania się fekaliów z wanny, sedesu czy umywalki, trudno samodzielnie poradzić sobie z tego rodzaju zanieczyszczeniami. Warto pamiętać, że sprzątanie po wylaniu szamba powinno zostać zrealizowane za pomocą specjalistycznego sprzętu. Fekalia to bowiem mnóstwo wyjątkowo groźnych dla zdrowia bakterii. Bez odpowiedniego zabezpieczenia i specjalistycznych narzędzi oraz profesjonalnych metod do wylanego szamba nie powinno się nawet zbliżać.

W takiej sytuacji jak najszybciej należy zamówić usługę profesjonalnej firmy. Mowa tu bowiem o zakaźnym materiale, a dokładnie wirusach, bakteriach i pasożytach oraz toksycznych związkach chemicznych, takich jak:

  • azotyny,
  • pochodne siarki i chloru,
  • detergenty,
  • metale ciężkie,
  • kwasy, które przenikają do gleby.

Tego rodzaju zatrucie w skrajnych przypadkach może utrzymywać się nawet latami. Wylane szambo zagraża nie tylko ludziom, ale gruntom, wodzie, roślinom, warzywom itp.

Dlaczego szambo wybija?

Cofanie się nieczystości to przede wszystkim brak przepływu w instalacji hydraulicznej. W tym wypadku ścieki natrafiają na opór, a następnie poszukują miejsca, które umożliwi najłatwiejszy odpływ. Najczęściej jest to toaleta. Sytuacja ta zazwyczaj ma miejsce wówczas, gdy zbiornik jest przepełniony. Wtedy ścieki mogą pojawiać się również przed domem. Przyczyną może być za małe szambo zbudowane dla mniejszej liczby domowników. Sytuacja ta często ma miejsce, gdy dom zamieszkiwała wcześniej mniej liczna rodzina. Jednak nie tylko za mały zbiornik to powód wylewania szamba. Wina może leżeć również po stronie nieszczelnych rur.

Niezależnie od tego, jaki jest powód wylewania szamba, najważniejsze to powierzenie tej sprawy profesjonalistom z bogatym doświadczeniem w lokalizowaniu przyczyn i ich usuwaniu oraz sprzątaniu po awarii szamba. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na przyszłość po tego typu usterce najlepiej wyposażyć się w czujnik przepełnienia szamba. Urządzenie to monitoruje poziom cieczy przez 24 godziny na dobę. Nie chcesz więcej nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek? Sprawdź, jak zabezpieczyć przydomową oczyszczalnię ścieków i szambo przed zimą.

Jak poradzić sobie z wybijającym szambem?

Z reguły wybijające szambo jest rezultatem opóźnienia w opróżnieniu. Powodem może być również uszkodzony zbiornik. Wówczas należy bezzwłocznie wymienić go na nowy. Do wyboru są szamba betonowe i plastikowe. Te drugie są wyjątkowo szczelne. Nie przedostają się do nich wody gruntowe, które również mogą być powodem wylewania szamba, gdy przedostają się do jego wnętrza. Jednak równie solidne, trwałe i szczelne są modele betonowe. Gwarantują skuteczność przez długie lata. Poza tym szamba betonowe są tańsze i o wiele łatwiejsze w montażu i umiejscowieniu, gdyż mogą znaleźć się niemal w każdym miejscu.

Jeśli zdecydujesz się na szambo betonowe, zwróć uwagę na jakość i materiał wykonania. Do produkcji powinien zostać użyty co najmniej beton B25W8. Każdy zbiornik musi mieć ściany o grubości 10 cm zalewane monolitycznie, czyli ściany razem z dnem. Istotne są także zbrojenia ścian. To właśnie dzięki nim szambo jest odporne mechanicznie. Zdecydowanie odradza się wykonywanie zbiornika na własną rękę. Konsekwencje mogą być bowiem bardzo kosztowne. Wybierając szambo, koniecznie trzeba dopasować jego pojemność do liczby użytkowników oraz częstotliwości opróżniania zbiornika. Przyjmuje się, że dorosła osoba żyjąca normalnym trybem życia generuje około 150 litrów zanieczyszczonej wody na dobę.

Jaka pompa do szamba?

Dobór odpowiedniej pompy do szamba nie jest łatwym zadaniem. Urządzenie należy dopasować do konkretnego rodzaju zbiornika. Najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc fachowca. Wiele porad znajdziesz również w artykule – jaka pompa będzie najlepsza do szamba. Urządzenie należy dobrać, kierując się:

  • mocą,
  • trybem pracy,
  • rodzajem zbiornika,
  • wielkością zbiornika.

Niezwykle ważna jest maksymalna wydajność pompy. Nie może być ona mniejsza od największego odpływu z przyboru. Istotna jest także maksymalna wysokość podnoszenia. Należy zwrócić uwagę na maksymalne możliwości zanurzenia pompy w szambie oraz wagę urządzenia. Niemniej ważna jest jakość wykonania i materiał. Najczęściej stosuje się żeliwo, które jest odporne na kwasy znajdujące się w ściekach.