Jaka pompa będzie najlepsza do szamba?

Pompy zatapialne i ich zastosowanie w szambach

Pompy zatapialne idealnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy konieczne jest wypompowanie zanieczyszczeń ze zbiornika. Tak powinno być - niestety nie zawsze tak jest. Zawsze konieczne jest sprawdzenie przeznaczenia danego urządzenia. Nie każda pompa zatapialna jest przystosowana do tłoczenia zanieczyszczeń znajdujących się w zbiornikach na szambo. To kwestia bardzo często pomijana przez kupujących. Zdarza się, że wykorzystują oni pompy zatapialne do czystej wody jako urządzenia, którymi pompowane będą zanieczyszczenia - to ogromny błąd.

Na rynku wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp zatapialnych do:

  • szamb oraz ścieków – przystosowane do tłoczenia cieczy zanieczyszczonych,
  • brudnej wody – które radzą sobie z elementami szlifującymi jednak zanieczyszczenia włókniste są dla nich zagrożeniem,
  • wody czystej – do tłoczenia wody wolnej od wszelkich zanieczyszczeń - zarówno szlifujących, jak i włóknistych.

Jak dopasować odpowiednią pompę do szamba?

Decydując się na pomnę służącą do opróżniania szamba, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Tylko właściwie dopasowane urządzenie będzie spełniać swoją rolę bez obaw o wystąpienie awarii. Nie warto decydować się zatem na zakup pod wpływem impulsu. W przypadku braku doświadczenia dobrym pomysłem będzie kontakt ze sklepem oferującym urządzenia – specjaliści pomogą w dopasowaniu właściwego urządzenia oraz udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat wybranej pompy.

Przy wyborze pompy warto zwrócić uwagę na rodzaj zbiornika, w którym magazynuje się zanieczyszczenia. W przypadku zbiorników dwukomorowych, zanieczyszczenia stałe oraz długowłókniste znajdują się w jednej komorze, natomiast brudna woda w drugiej. Do tego rodzaju szamb najlepiej zastosować pompy do brudnej wody. W przypadku zbiorników jednokomorowych wszystkie zanieczyszczenia magazynowane są w jednym miejscu. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszy będzie wybór pompy do szamba - przystosowanej do radzenia sobie z zanieczyszczeniami stałymi i włóknistymi.

Szczegóły, na które powinieneś zwrócić uwagę

Dodatkowymi elementami, na które koniecznie należy zwrócić uwagę to również moc, wydajność oraz wysokość podnoszenia pompowanej cieczy. Parametry te ściśle się ze sobą wiążą. Im wyższa moc danego modelu pompy, tym lepsze osiągi uzyskuje wić podnosi nieczystości na większą wysokość. Im wyższe parametry, tym skuteczniejsza w opróżnianiu zbiorników z szambem będzie pompa. Często w zbiornikach z szambem gromadzi się również woda opadowa, a w takich sytuacjach istotne jest, aby pompa szybko i skutecznie opróżniła zbiornik. Najskuteczniejsze pompy osiągają maksymalną wydajność na poziomie tłoczenia 2500 litrów cieczy na minutę pracy. Jednostki tego typu są jednak bardzo drogie i najczęściej stosuje się je w przemyśle.

Nie bez znaczenia jest także sam tryb pracy wybranej pompy do ścieków. Zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku została przystosowana do pracy ciągłej, jednak w takich sytuacjach konieczne jest, aby pompa była zawsze zanurzona. Ochronę przed pracą na sucho, która mogłaby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, zapewnia zastosowanie specjalnych pływaków. Pływak w pompie ściekowej odpowiada za automatyczne uruchamianie urządzenia jeżeli poziom cieczy wzrósł, oraz za jej wyłączenie, jeżeli pływak opadł.

Wybierając pompę do szamba  - zaufaj ekspertom!

Wskazanie najlepszej i najskuteczniejszej pompy do opróżniania szamba jest trudnym zadaniem. Zależy to przede wszystkim od wielkości i rodzaju zbiornika, jak również indywidualnych preferencji właściciela. Jednym z polecanych producentów jest jednak firma Omnigena dysponująca szeregiem modeli pomp ściekowych, pozwalających na ich dopasowanie do indywidualnego zapotrzebowania klienta.

Decydując się na pompę do opróżniania szamba, warto uwzględnić wszelkie wspomniane wyżej parametry. Mając jednak wątpliwości przy wyborze urządzenia, które wynikają z braku specjalistycznej wiedzy, warto poradzić się eksperta, który nie tylko odpowie na wszelkie pytania, ale również pomoże w dopasowaniu odpowiedniego modelu. Czasem niezbędne jest uzupełnienie pompy w dodatkowe wyposażenie, które wspomaga jej pracę. Skorzystanie z pomocy specjalisty daje gwarancję, że każdy element zestawu będzie współgrał podczas pracy. Dzięki temu nie trzeba obawiać się przypadkowych usterek, czy awarii podczas użytkowania sprzętu.

Szukaj

Ostatnio dodane