Szamba w ogródkach działkowych

Podstawy prawne
Szambo można wybudować w Rodzinnych Ogrodach Działkowych w celu zbierania nieczystości ciekłych. Podobnie, jak w przypadku każdej budowy i tu muszą być spełnione ogólne warunki wynikające z przepisów prawa budowlanego. Szczegółowe zasady związane z umiejscowieniem, wykonaniem i użytkowaniem szamba określa uchwała Prezydium Krajowej Rady.
Budowę szamba w ogrodzie działkowym trzeba zgłosić zarządowi konkretnego ogrodu działkowego. Ponieważ szamba zaliczane są do budowli, przed rozpoczęciem ich kopania należy uzyskać stosowną zgodę, która jest decyzją administracyjną. Zarząd ogrodu działkowego ma też obowiązek nadzoru nad lokalizacją szamba i przebiegiem jego budowy, a kiedy dojdzie do stwierdzenia nieprawidłowości – ma on prawo do wstrzymania całej inwestycji.
Szambo na działce musi być zlokalizowane w taki sposób, by nie stwarzało zagrożenia, w szczególności dla wód podziemnych. Nie może być zatem wybudowane bliżej niż 15 metrów od studni z wodą pitną. Warto również wiedzieć, że odległość od ulic, dróg, chodników czy ścieżek, a ponadto od granic działki, nie może być mniejsza niż 2 metry. W tym ostatnim przypadku istnieje jednak wyjątek – można postawić szambo bliżej, pod warunkiem, że użytkownik sąsiedniej działki wyrazi na to zgodę.
Pojemność szamba na działce została określona na maksymalnie 10 m3, co w zupełności powinno wystarczyć do sezonowego charakteru użytkowania.
Wymagania techniczne stawiane przy budowie szamba na ROD
Obecnie budowa szamba nie jest trudna, ponieważ na rynku można nabyć gotowe do instalacji, szczelne zbiorniki, wykonane zazwyczaj z atestowanego tworzywa sztucznego lub z odpowiedniego, zbrojonego i impregnowanego betonu. Na dobrej jakości zbiorniku do szamba nie warto oszczędzać, ponieważ w razie spowodowania zagrożenia sanitarnego trzeba będzie liczyć się z konsekwencjami karnymi.
Jak wspomniano powyżej, maksymalna pojemność szamba nie może przekraczać 10m3 i powinna być dostosowana do liczby użytkowników. Sam zbiornik musi być zaopatrzony w szczelną pokrywę oraz w odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 50 centymetrów nad powierzchnię gruntu. Szczelne muszą być też rury i ich połączenia z domku czy altany z szamba. Minimalna głębokość ich umieszczenia to 40–50 centymetrów, jeśli korzysta się z z domku w okresie dodatnich temperatur. Z kolei w przypadku korzystania z szamba przez cały rok rury muszą być zakopane poniżej lokalnego poziomu przemarzania gruntu (czyli co najmniej 80 centymetrów, optymalnie głębiej niż 100 cm).
Plastikowe szambo to dobre rozwiązanie na gleby lekkie i o niskim poziomie wód gruntowych. Jednak wszędzie tam, gdzie notuje się wysoki poziom wód gruntowych, konieczne jest dodatkowe zakotwiczenie zbiornika specjalną płytą denną lub zainstalowanie go w betonowej obudowie i przykrycie betonową płytą. Warto mieć również na uwadze, że szambo betonowe także powinno być atestowane, najlepiej z pisemną gwarancją szczelności. Elementy takiego zbiornika muszą być klejone zaprawą mrozo- i wodoodporną, a nie pianką budowlaną, ponieważ ta z czasem ulega utlenieniu, co powoduje utratę szczelności.
Przed zasypaniem wykopu należy zrobić test szczelności zbiornika poprzez napełnienie go wodą. Jeśli wystąpią wycieki, dostawca zbiornika musi go naprawić lub wymienić na nowy. W przypadku zbiorników klejonych zaprawą trzeba przed zasypaniem poczekać co najmniej 24 godziny. Będzie to czas konieczny do stwardnienia zaprawy do poziomu zapewniającego odpowiednią szczelność. Wcześniejsze zasypanie zbiornika może skutkować wyciśnięciem zaprawy spomiędzy płyt i jego rozhermetyzowaniem.
Budowa szamba powinna być zgodna z wymogami budowlanymi i sanitarnymi, a samo miejsce inwestycji musi zapewniać wygodny dostęp i dojazd do niego. Ułatwi to budowę – firmy dostarczające zbiorniki przywożą je zazwyczaj HDS-ami, za pomocą których umieszcza się zbiornik bezpośrednio w wykopanym otworze. Trudności w dojeździe mogą spowodować, że budowa pojemnego szamba może być niewykonalna, a i późniejsze jego opróżnianie byłoby trudne. Osoby produkujące małą ilość ścieków, mogą wybudować niewielki zbiornik szambowy o pojemności około 1 metra sześciennego lub nieco większej. Taki zbiornik można nawet przenieść ręcznie, chociaż w tym przypadku niedogodnością będzie to, że firmy zajmujące się odbiorem nieczystości niechętnie przyjmują zlecenia na odbiór niewielkich ilości ścieków.
Jakie skutki może nieść nielegalne wybudowanie szamba na działce?
Wybudowanie czegokolwiek w ogrodzie działkowym z naruszeniem warunków regulaminu ROD niesie ze sobą przykre konsekwencje. Działkowiec musi w takim przypadku usunąć zbudowany już obiekt oraz przywrócić teren do stanu sprzed inwestycji. W przypadku, kiedy nie dostosuje się on do tych nakazów, grozi mu pozbawienie prawa do użytkowania działki i usunięcie z listy członków ROD.
Sprawdź również powiązane artykuły
Domowa przepompownia ścieków - rodzaje
Jaka pompa będzie najlepsza do szamba?