Domowa przepompownia ścieków – jakie rodzaje można wyróżnić?

Do czego służy przepompownia?
Przepompownia służy do zabierania ścieków i transportowania ich do kanalizacji zbiorczej. Jest ona potrzebna wszędzie tam, gdzie przyłącze takiej kanalizacji jest wyżej niż system odprowadzania ścieków. Taką przepompownię można zbudować, aby obsługiwała jedno lub kilka gospodarstw czy budynków. Wszystko zależnie od tego, gdzie się ją buduje. Oczywiście dużo ekonomicznej będzie stworzenie jednej przepompowni dla kilku zabudowań. Dzięki temu koszty jej budowy można podzielić, będą więc znacznie niższe dla pojedynczego inwestora.
Jak działa przepompownia ścieków?
Jedna część systemu działa w oparciu o system grawitacyjnymi. To przy jego wykorzystaniu za pomocą rur, ścieki transportowane są z kilku lub jednego gospodarstwa do zbiornika przepompowni. Następnie zbiornik tłoczy je do miejsca ich odbioru lub bezpośrednio do oczyszczalni ścieków. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest podłączenie do kanalizacji miejsc oddalonych na tyle od punktu odbioru ścieków, że system grawitacyjny by sobie tam nie poradził. Niekiedy na tradycyjne rozwiązania nie pozwala też rzeźba terenu, Przepompownia, dzięki działaniu w oparciu o podnoszenie ciśnienia ścieków pomaga rozwiązać ten problem.
Rodzaje domowych przepompowni
W przypadku sytuacji, kiedy nie jest wymagana duża wydajność, nie musi być konieczne budowanie całego systemu przepompowni ścieków. Na rynku dostępne są różnego rodzaju przystawki do WC czy umywalek. Są to stosunkowo niewielkie urządzenie wyposażone w silnik. Dzięki niemu trafiające do odpływu ścieki są tłoczone dalej, do systemu kanalizacji. Takie przystawki mogą być wyposażone także w rozdrabniarki ścieków, dzięki czemu sprawdzą się przy tłoczeniu fekaliów. Oczywiście jest to mało wydajne rozwiązanie. Dlatego używa się go głównie w budynkach, gdzie ścieki są odprowadzane tradycyjne, a jedynie np. w jednym pomieszczeniu, które znajduje się poniżej poziomu wody, wymagane jest zastosowanie takiego urządzenia. Podobnym rozwiązaniem są toalety wyposażone już w rozdrabniacze i pompy.
Przepompownie suche
Ze względu na rodzaj działania można wyróżnić kilka rodzajów przepompowni. Do lat 70. najpopularniejszym rodzajem przepompowni była taka działająca na sucho. Taki system składał się z dwóch głównych komór. Jedna, w której gromadziły się ścieki i druga – wydzielona od pierwszej, sucha komora, w której znajdowała się pompa. Miało to związek z tym, że dostępne na rynku były wtedy pompy poziome, chłodzone powietrzem.
Przepompownie mokre
Jednak kiedy rynek zaczęły zdobywać pompy zatapialne, tworzenie dwóch komór nie było już potrzebne. W ten sposób powstała przepompownia mokra. Obecnie jest to zdecydowanie najbardziej popularna metodo tłoczenia ścieków. Składa się ona ze zbiornika, do którego trafiają ścieki i to również w nim znajduje się pompa. Silnik pompy jest hermetyczny, w związku z tym ścieki w żaden sposób mu nie zagrażają. Przepompownia mokra to bardzo uniwersalne rozwiązanie, jedynym ograniczeniem może być w niej tak naprawdę wydajność pompy, jednak można tworzyć systemy składające się z kilku pomp, tak więc i ten problem można rozwiązać.
Tłoczna ścieków
Kolejnym rodzajem jest tłocznia ścieków. W tym systemie ze ścieków zostają odfiltrowane zanieczyszczenia stałe i trafiają do specjalnego separatora, który umieszczony jest przed pompą. Całość takiego urządzenia zabudowana jest przeważnie w betonowej komorze prefabrykowanej. Zaletami tej metody jest brak emisji gazów czy nieprzyjemnych zapachów i niższe zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Jednak sama inwestycja w tłocznie to większe koszty, gdyż jest to rozwiązanie dużo bardziej zaawansowane technologicznie. Sprawdza się przede wszystkim w zabudowie miejskiej.
Co jest ważne przy budowie przydomowej przepompowni?
Niezwykle istotne jest właściwe dobranie poszczególnych elementów systemu. Oczywiście jego najważniejszym elementem będzie pompa. Zależnie od tego, czy przepompownia będzie pracować na sucho, czy mokro sprawdzą się inne pompy. Ważne jest, żeby zapewniały one odpowiednią wydajność i mogły pracować pod konkretnym ciśnieniem roboczym. Kolejna rzecz to trwałość, szczególnie jeśli chodzi o pompy pracujące na mokro. Są to urządzenia działające w ekstremalnie nieprzyjaznym środowisku. Dlatego muszą być trwałe, co może zapewnić konstrukcja oparta o wysokiej klasy rozważania.
Sprawdź również:
Wymagania prawne dotyczące budowy szamba
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – niedocenione źródło wody dla ogrodu