Czy studnia głębinowa się opłaca?

Dlaczego warto mieć studnię głębinową?

Rozważając, czy warto mieć studnię głębinową, zastanów się, czy sprawdzi się ona w Twojej nieruchomości. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla posiadaczy ogrodów. Im większy areał trawnika oraz roślin ozdobnych posiadasz, tym większa ilość wody będzie potrzebna do utrzymania ogrodu w należytym stanie.

Nawadnianie ogrodu z sieci jest kosztowne i wiąże się z płaceniem wysokich rachunków za wodę. Jeśli korzystasz z tego sposobu poboru wody, to nie zapomnij o montażu dodatkowego licznika. Przyniesie to korzyść w postaci niższych rachunków, ponieważ woda pobierana na potrzeby ogrodowe nie będzie liczona do zużycia ścieków. Nawet jeśli posiadasz osobny licznik na swoim ogrodzie, to i tak w skali miesiąca, czy roku, uzbierają się niemałe koszty w postaci rachunków.

Duży ogród lub uprawa roślin sprawiają, że warto mieć studnię głębinową. Koszty poniesione w związku z jej wybudowaniem oraz właściwym wyposażeniem dość szybko zwrócą się w postaci braku rachunków za wodę czerpaną z wodociągu.

Z kolei, jeśli Twoja działka, uprawa lub dom znajdują się w miejscu, gdzie nie sięga sieć wodociągowa, to zdecydowanie warto mieć studnię głębinową. W takich okolicznościach zapewnisz sobie stałe i wydajne ujęcie wody. Będziesz mógł nie tylko podlewać ogród, czy nawadniać rośliny, ale także zagwarantujesz sobie wodę na potrzeby gospodarczo-bytowe

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów. Kliknij poniższy link, aby sprawdzić, czy warto mieć pompę głębinową na swojej działce: https://ogrody24.pl/blog/post/dlaczego-warto-miec-pompe-glebinowa-na-dzialce

Jakie są koszty budowy i wyposażenia studni głębinowej?

Aby poznać odpowiedź na pytanie, czy warto mieć studnię głębinową, poznaj zakres kosztów związanych z tą inwestycją. Trudno stworzyć uniwersalny kosztorys budowy studni, ponieważ występuje wiele zróżnicowanych czynników. Można natomiast wyróżnić elementy niezbędne do budowy niemal w każdej studni głębinowej.

Eksperci w dziedzinie nawadniania radzą, aby budowę studni rozpocząć od dokładnego rozpoznania terenu. To, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna, ma duży wpływ na wydatki związane z wierceniem lub kopaniem Twojej nowej studni. Wykonywanie odwiertów bez analizy hydrogeologicznej to gotowy przepis na generowanie wysokich kosztów. Ponadto znając parametry hydrologiczne Twojej działki, łatwiej będzie Ci określić, czy warto mieć studnię głębinową w tej lokalizacji.

Jedynie w przypadku naprawdę wysoko występującej wody gruntowej lub gdy na sąsiednich działkach znajdują się czynne studnie, można odpuścić ten etap. Jeśli Twój sąsiad nie chce się podzielić informacjami na temat swojego ujęcia wody, to najlepiej wrócić do pierwotnego planu. Pamiętaj, że wiercenie jednego metra studni głębinowej to koszt co najmniej 100 złotych. Natomiast kopanie płytkiej studni metodą ręczną wiąże się z o wiele wyższą ceną za każdy metr.

Odwiert nowej studni należy wypełnić rurami PCV o średnicy dopasowanej do otworu. Często stosowane są rury o średnicy 110 milimetrów. Cena zakupu dwumetrowej rury o takiej średnicy wynosi ok. 30 złotych. Konieczne jest także zapewnienie zasilania energią elektryczną dla pompy głębinowej, co wiąże się z wizytą elektryka. Z kolei kupno samej pompy głębinowe to niemała inwestycja. W zależności od zapotrzebowania oraz warunków panujących w ujęciu może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wybór właściwej pompy głębinowej jest kluczowy, aby tak naprawdę warto było mieć studnię głębinową.

Przed wyborem pompy sprawdź warunki panujące w studni głębinowej

Odpowiednio przeprowadzone badanie hydrogeologiczne wskaże warunki, które powinna oferować Twoja studnia. Najlepiej jednak zaczekać z zakupem pompy głębinowej do momentu, gdy ujęcie wody rzeczywiście zostało wybudowane. Wtedy dokładnie sprawdzisz, jakie warunki w niej panują. Na podstawie tych danych łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednią pompę głębinową.

Jaką pompę wybrać do studni głębinowej?

Określenie warunków użytkowania pozwoli wskazać, czy warto mieć studnię głębinową. Planujesz używać wody jedynie do podlewania ogrodu, czy także w celach mieszkalnych lub gospodarczych? To podstawowe pytanie. Znając warunki panujące w studni oraz Twoje przewidywane zapotrzebowanie, łatwiej będzie Ci wybrać właściwe urządzenie.

Do podstawowych parametrów wskazanych w każdym modelu pompy zaliczane są:

  • moc,
  • wysokość podnoszenia,
  • wydajność.

Analiza tych danych zapewni optymalny wybór pompy głębinowej do pracy w Twoim ujęciu. Warunki pracy urządzenia na dużej głębokości i w pełnym zanurzeniu nie należą do łatwych. Kupując pompę głębinową, wybierz model pochodzący od renomowanego producenta. Wysoka jakość przekłada się na długą i bezproblemową eksploatację, a fabryczna gwarancja zapewni opiekę w przypadku wystąpienia problemów z pompą.

Dowiedz się więcej na temat charakterystyki popularnych pomp, klikając poniższy link: https://ogrody24.pl/blog/post/pompa-glebinowa-czy-pompa-zatapialna-ktora-gdzie-sprawdzi-sie-lepiej

Szukaj

Ostatnio dodane