Jak dobrać średnicę pompy głębinowej?

Jakie są popularne średnice pompy głębinowej?

Asortyment pomp głębinowych dostępnych w naszym sklepie jest bardzo szeroki. Dzięki temu można łatwo dopasować średnicę pompy do zapotrzebowania na wodę oraz parametrów panujących w studni. Średnica pomp podawana jest przez producentów w calach. Najchętniej kupowane są pompy głębinowe o następujących rozmiarach:

  • 2” – ok. 50 mm;
  • 2,5” – ok. 66 mm;
  • 3” – ok. 76 mm;
  • 4” – ok. 94 mm.

Dostępne są także pompy głębinowe o większej średnicy, które przeznaczone są do zastosowań przemysłowych lub rolniczych. Na potrzeby domów jednorodzinnych wystarczające są pompy o średnicy od 3 do 4 cali. Z kolei mniejsze modele sprawdzą się podczas okazjonalnego użytku np. w domkach letniskowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co oznaczają cale w pompach głębinowych, przeczytaj artykuł z naszego bloga.

Czy średnica pompy głębinowej wpływa na jej wydajność?

Pompy głębinowe to zaawansowane technologicznie urządzenia. W obudowie o kształcie długiego walca mieszczą się wszystkie jej elementy. Sercem pompy głębinowej jest silnik. Środkiem smarującym jednostkę napędową może być olej mineralny lub płyn na bazie wody. Silnik może być zasilany prądem o napięciu 230 V lub trójfazowym o napięciu 400 V.

Rolą silnika jest napędzanie elementu hydraulicznego. Najczęściej jest to wirnik, który wykonany jest z trwałych materiałów takich jak stal nierdzewna lub noryl. Dostępne są także pompy ślimakowe, w których zamiast wirnika zamontowany jest rotor.

Moc z silnika przenoszona jest do wirnika lub rotoru wałem napędowym. Ten element poddawany jest dużym obciążeniom podczas pracy urządzenia, więc także musi być wykonany z materiałów o wysokiej trwałości.

Wszystkie elementy pompy głębinowej zamontowane są w podłużnej obudowie. Z jednej strony znajduje się wlot wody, a na drugim końcu umieszczony jest króciec, którym woda tłoczona jest na powierzchnię. Pompy głębinowe pracują w pełnym lub częściowym zanurzeniu. Ich obudowy muszą być szczelne i odporne na korozję.

W obudowie pompy głębinowej musi znaleźć się wiele elementów. Im mniejsza jest średnica pompy, tym mniejsze muszą być części odpowiadające za jej pracę. Dlatego pompy o małej średnicy wyposażone są zazwyczaj w słabsze silniki. Przekłada się to na niższą wydajność w porównaniu do urządzeń o większej średnicy. Oznacza to, że pompa o mniejszej średnicy będzie zazwyczaj tłoczyć mniejszą ilość litrów na minutę niż większe urządzenie.

Szeroki asortyment pomp głębinowych o różnej średnicy znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Jak dobrać średnicę pompy głębinowej do studni?

Jeśli poziom lustra wody w Twojej studni leży na głębokości większej niż 8 metrów, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy głębinowej. Wybór właściwego urządzenia wymaga sprawdzenia wielu czynników. Jak dobrać średnicę pompy głębinowej?

Wydajność to tylko jeden z istotnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając pompę do studni głębinowej. W zależności od głębokości poziomu wody w Twojej studni głębinowej potrzebna będzie pompa zapewniająca odpowiednią wysokość podnoszenia wody. Parametr ten łatwo sprawdzić. Producenci umieszczają tę informację w danych technicznych urządzeń.

Średnicę pompy najłatwiej dobrać do istniejącej już studni. Nie zaleca się kupowania pompy przed wykopaniem studni. Na etapie budowy obiektu może okazać się, że wewnętrzna rura PCV będzie miała inną średnicę, niż pierwotnie planowano. To właśnie do średnicy rury dopasowuje się rozmiar pompy. Urządzenie po zamontowaniu w studni powinno mieć kilka milimetrów luzu. Dzięki temu woda piętrząca się podczas tłoczenia będzie chłodzić urządzenie w trakcie pracy.

Montowanie pompy „na styk” jest ryzykowne. Urządzenie może zaklinować się, więc jego wyciągnięcie w przypadku awarii lub po zakończonym sezonie może okazać się niemożliwe.

Właściciele studni kopanych, które zazwyczaj mają znaczną średnicę, muszą wyposażyć pompy głębinowe w specjalną osłonę. Najczęściej jest to właśnie rura PCV. Podobnie jak w przypadku studni głębinowej woda piętrząca się podczas tłoczenia będzie chłodzić silnik urządzenia. Brak rury osłonowej wpłynie negatywnie na trwałość pompy, która nie będzie mogła wydajnie chłodzić się w trakcie pracy.

Gdy wybierzesz już pompę, która będzie odpowiadać warunkom w studni oraz Twoim potrzebom, to kolejnym etapem jest instalacja urządzenia. Pamiętaj o właściwym podłączeniu urządzenia przed rozpoczęciem jego pracy. Z artykułu na naszym blogu dowiesz się, jak połączyć kable pompy głębinowej.

Pompy głębinowe, jak każde urządzenie, ulegają zużyciu. Jeśli Twoja pompa nie działa prawidłowo, to sprawdź artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, jak wymienić pompę głębinową.

Szukaj

Ostatnio dodane