27 Czerwiec 2022

Jak wymienić pompę głębinową?

Pompa nie spełnia już swojej roli? Jak wymienić pompę głębinową?

Awaria pompy głębinowej to tylko jeden z potencjalnych powodów wymiany urządzenia. Pompa stosowana dotychczas może być nadal sprawna, ale parametry pracy mogą nie być wystarczające dla realizacji nowych zadań. Jeśli rozbudowujesz ogród lub uprawy zasilane wodą ze studni, to może okazać się, że Twoja pompa głębinowa nie ma wystarczającej wydajności, aby obsłużyć większy areał.

Niezależnie od powodów wymiany urządzenia pierwszym krokiem jest wyjęcie starej pompy ze studni głębinowej. Istotne jest wykonanie tego procesu we właściwy sposób, choć samo zadanie nie należy do bardzo skomplikowanych. Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach podczas wyjmowania starej pompy ze studni.

  • Odłącz pompę od zasilania i odczekaj kilka minut, zanim przystąpisz do wyjmowania urządzenia ze studni. Dzięki temu w układzie obniży się ciśnienie i woda nie będzie lać się podczas wyjmowania pompy na powierzchnię;
  • Wyjmij pompę ze studni przy pomocy linki asekuracyjnej.
  • Wyczyść filtr – warto skorzystać z okazji, gdy układ tłoczący wodę jest wyłączony i dokonać w tym czasie czyszczenia filtra. W większość przypadków wystarczy dokładne przepłukanie go pod bieżącą wodą.

Na co zwrócić uwagę, kupując nową pompę ogrodową?

Nową pompę najlepiej zakupić jest przed zdemontowaniem starej. Pozwoli to zminimalizować czas, w którym ujęcie nie będzie pracować. Na co zwrócić uwagę, kupując nową pompę ogrodową?

Zakup nowej pompy do użytkowanej wcześniej studni jest łatwiejszy, niż kupno urządzenia do nowego ujęcia. Znając właściwości studni, łatwiej dobrać urządzenie o parametrach odpowiednio dopasowanych do pracy. Zwróć uwagę na najistotniejsze cechy pompy głębinowej, do których należą:

  • moc wyrażona w Wattach,
  • wysokość podnoszenia wskazana w metrach,
  • wydajność w litrach na minutę.

Nie można zapomnieć o sprawdzeniu przekroju studni. Średnica pompy powinna być nieco mniejsza. Dzięki temu zapewniony jest przepływ wody pod ciśnieniem wzdłuż bocznych ścian urządzenia. Pozwala to skutecznie chłodzić pompę głębinową nawet podczas długotrwałej pracy z pełną mocą. Urządzenia występują w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze są modele o średnicy od 2 do 6 cali.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat średnicy pomp głębinowych? Sprawdź ten artykuł z naszego bloga: https://ogrody24.pl/blog/post/co-oznaczaja-cale-w-pompach-glebinowych

Poza parametrami pracy urządzenia istotna jest także jakość materiałów, z jakich wykonano pompę głębinową. Tłoczenie wody na dużych głębokościach i w stałym zanurzeniu wymaga wysokiej odporności na korozję. Warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest korpus urządzenia oraz elementy w jego wnętrzu, takie jak wirniki. Podczas zakupu lepiej kierować się jakością urządzenia, a nie tylko ceną.

Jak zamontować nową pompę głębinową?

Pompy głębinowe to urządzenia o walcowatym kształcie i zróżnicowanych rozmiarach. Najpopularniejsze urządzenia są o średnicy 4” . Pamiętając o kilku istotnych rzeczach, można z powodzeniem samodzielnie zamontować nowe urządzenie.

Do wymontowania starej i zamontowania nowej pompy wystarczą podstawowe narzędzia, takie jak komplet kluczy i śrubokręt. Po wyjęciu urządzenia z opakowania warto zapoznać się z instrukcją. Znajdziesz tam wszystkie istotne informacje z zakresu montażu i użytkowania pompy.

Kabel wychodzący z urządzenia zazwyczaj ma ograniczoną długość. Aby zapewnić zasilanie pompie głębinowej, która często pracuje na głębokości nawet kilkudziesięciu metrów, należy połączyć dodatkowy kabel z tym, który wychodzi z urządzenia. Bardzo ważne jest odpowiednie zaizolowanie połączenia obu kabli. Kabel musi być hermetyczny na całej długości. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych uszkodzeń pompy głębinowej.

Należy pamiętać też o uszczelnieniu wszystkich gwintowanych elementów urządzenia. Zabezpieczy to pompę przed dostaniem się wody do silnika. Przed skręceniem elementów pompy najlepiej wszystkie gwinty dodatkowo uszczelnić z wykorzystaniem pasty uszczelniającej. Można połączyć pastę z wąskimi pasmami klasycznych pakuł.

Ostatnim krokiem jest przymocowanie linki asekuracyjnej, która pozwoli bezpiecznie opuścić urządzenie oraz wyjąć je z powrotem na powierzchnię, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pompy głębinowe to praktyczne urządzenia, które sprawdzają się w wielu lokalizacjach. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, dlaczego warto mieć pompę na działce: https://ogrody24.pl/blog/post/dlaczego-warto-miec-pompe-glebinowa-na-dzialce