05 Grudzień 2022

Jak podłączyć wodę na działce rekreacyjnej?

Jak podłączyć wodę na działce rekreacyjnej z wodociągu?

Przepisy znajdujące się w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków opisują przyłącze jako odcinek przewodu łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową. Każde przyłącze wodociągowe wyposażone jest w główny zawór oraz w wodomierz, który nalicza zużycie wody.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu podłączenia działki rekreacyjnej do wodociągu, jest spełnienie formalności określonych przepisami prawa budowlanego. Do właściwego organu, którym zazwyczaj jest prezydent miasta lub starosta, należy złożyć stosowny wniosek. Dokument musi zawierać rodzaj oraz technologię budowy przyłącza, a także zakres planowanych prac budowlanych. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Wymagane jest także złożenie projektu zagospodarowania działki oraz opis techniczny planowanej instalacji.

Formalności dotyczące wykonania przyłącza wodociągowego warto rozpocząć na etapie projektowania domku letniskowego lub innej formy zabudowań na Twojej działce rekreacyjnej. W celu podłączenia do sieci należy wykonać prace przyłączeniowe, które mogą być kosztowne, zwłaszcza jeśli główna rura biegnie w drodze, co zdarza się dość często.

Koszty związane z wykonaniem przyłącza wodociągowego były wielokrotnie przedmiotem sporów. Jedna ze spraw trafiła aż do Sądu Najwyższego, który postanowił doprecyzować definicję: przyłączem wodociągowym jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy na całej swojej długości. Według wyroku Sądu Najwyższego z 2007 roku koszt budowy przyłącza wodociągowego po stronie właściciela nieruchomości dotyczy jedynie odcinka do końca posiadanej działki.

Podejmując decyzję o budowie przyłącza, należy wziąć pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do sieci kanalizacyjnej przyłączenie do wodociągu jest dobrowolne. Korzystanie z wodociągu niesie korzyści w postaci wygodnego dostępu do sieci i braku potrzeby budowy studni. Wiąże się to jednak z ponoszeniem regularnych kosztów w postaci rachunków za zużytą wodę, które mogą być wysokie w przypadku nawadniania dużego ogrodu lub napełniania basenu, czy oczka wodnego na Twojej działce rekreacyjnej.

Podłączenie do sieci wodociągowej sprawia, że inne metody pozyskiwania wody mogą okazać się zbędne. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, co zrobić ze starą, nieużywaną studnią.

Jak podłączyć wodę na działce rekreacyjnej niezależnie od wodociągu?

Własna studnia na działce rekreacyjnej to niezależne i tanie w codziennym użytku rozwiązanie. Jeśli poziom wód podziemnych w Twojej okolicy nie znajduje się na głębokości większej niż 30 metrów, a planowane zużycie wody nie będzie przekraczać 5 m3 dziennie, to nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę studni. Jedynie w przypadku szybu o większej głębokości lub przy większym planowanym zużyciu wody konieczne jest dopełnienie formalności, które polegają na uzyskaniu pozwolenia na budowę. W tym cele należy także wykonać operator wodnoprawny.

Studnie wiercone praktycznie wyparły studnie kopane. Koszt odwiertu wynosi ok. 200 zł za metr, a ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Po wykopaniu studni należy wyposażyć nowy obiekt w niezbędny sprzęt, który będzie służyć wydajnemu tłoczeniu wody z ujęcia. Nowoczesna pompa pochodząca od renomowanego producenta to najlepszy wybór.

Podczas wyboru urządzenia kluczowym czynnikiem jest głębokość studni. Pompy ssące są przystosowane do tłoczenia wody znajdującej się na głębokości nie większej niż 7 metrów pod powierzchnią ziemi. Jeśli na Twojej działce lustro wód podziemnych znajduje się na większej głębokości, to wybierz pompę głębinową. W ofercie naszego sklepu znajdziesz urządzenia o zróżnicowanej mocy, wydajności oraz średnicy. Dzięki temu łatwo dopasujesz pompę głębinową do Twoich potrzeb oraz warunków panujących w ujęciu. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, dlaczego warto mieć pompę głębinową na działce.

Dodatkowe wyposażenie studni głębinowej

Korzystanie z indywidualnego ujęcia może z powodzeniem zastąpić dostęp do sieci wodociągowej. Ujęcie warto wyposażyć w dodatkowe urządzenia, które zwiększają komfort jego codziennego użytkowania. Szczególnie przydatny jest hydrofor, czyli zbiornik napełniany wodą ze studni. Dzięki niemu pompa nie musi włączać się za każdym razem, gdy korzystasz z wody. Kolejne praktyczne urządzenie to pompa podnosząca ciśnienie, która pozwala uzyskać optymalne ciśnienie wody. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, kto potrzebuje pompy do podnoszenia ciśnienia.