Jak sprawdzić silnik pompy głębinowej?
Gdzie stosuje się pompy głębinowe?
Pompy głębinowe znajdują zastosowanie w miejscach, w których tafla wody znajduje się poniżej 8 m głębokości – stąd też bierze się ich nazwa. Rozwiązuje to też kwestię dokonywania wyboru między pompą głębinową czy ssącą. Od czego to zależy? Przede wszystkim właśnie od głębokości, na jakiej znajduje się tafla wody.
Urządzenia głębinowe mogą pompować wodę w kierunku pionowym i poziomym, dlatego wykorzystywane są nie tylko w studniach głębinowych, ale też w zbiornikach wolnostojących. Mogą służyć również do pozyskiwania wód termalnych, mineralnych, wody morskiej, ropy oraz jako rodzaj odwodnienia konstrukcji zlokalizowanych pod ziemią. Urządzenia te nie są przystosowane jedynie do odsysania zanieczyszczonych cieczy.
Rodzaje silników stosowanych w pompach głębinowych
Silniki stosowane w konkretnych urządzeniach różnią się między sobą budową. Wyróżnia się pompy głębinowe, bazujące na mechanizmie ślimakowym, czyli śrubowe oraz monoblokowe, w których wirnik jest integralną częścią jednostki napędzającej. Sposób, jak działa silnik pompy głębinowej, zawsze jest taki sam. Różnica polega na sposobie smarowania wewnętrznych elementów.
W wodnych wykorzystuje się do tego płyn na bazie wody i glikolu, w olejowych – nietoksyczny dla środowiska olej. W przypadku tych drugich trzeba dodatkowo wiedzieć, jaki olej do silnika pompy głębinowej wybrać, aby mogła pracować poprawnie.
Zasady działania pompy głębinowej i jej silnika
Ze względu na swoją konstrukcję, każda pompa tego typu jest pompą ciśnieniową. Pytając o to, jak działa silnik pompy głębinowej, dobrze jest wiedzieć, że jej najważniejszym elementem jest wirnik – diagonalny albo promieniowy, za pomocą którego wytwarza się różnica ciśnień, wypychająca ciecz. Urządzenie nie pracuje przez cały czas, a jedynie wtedy, kiedy konieczne jest wydobycie wody na powierzchnię. Wirnik napędza elektryczny, jedno- lub trójfazowy silnik pompy głębinowej, a chłodzi go przepływająca ciecz. Przed zamówieniem konkretnego modelu warto sprawdzić, jak wybrać silnik do pompy głębinowej.
Dla ułatwienia użytkowania i podniesienia poziomu bezpieczeństwa, obecnie oferowane na rynku urządzenia działają automatycznie i są wyposażone w szereg czujników oraz bezpieczników. Dzięki temu urządzenie samodzielnie kontroluje poziom wody czy chroni pompę przed przegrzaniem oraz przepięciem elektrycznym.
Jak sprawdzić, czy silnik pompy głębinowej pracuje poprawnie?
Jeśli wiadomo już, że urządzenia te są zasilane jedno- lub trójfazowym prądem, kwestia, jak sprawdzić silnik pompy głębinowej, staje się znacznie prostsza. Poprawnie działające urządzenie będzie wydawało regularny dźwięk – pracującej jednostki napędowej oraz dźwięk przepompowywanej wody.
Najlepszą metodą, jak sprawdzić silnik pompy głębinowej, jest przyjrzenie się z bliska jej pracy oraz efektom. Jeśli ciśnienie wody w kranie, zraszaczu czy w dowolnym innym urządzeniu, do którego przyłączona jest pompa, jest znacznie niższe, niż zazwyczaj, może to wskazywać na usterkę. Z czasem woda może w ogóle przestać lecieć. Na podobny rodzaj awarii wskazuje brak pompowania cieczy mimo prawidłowego podłączenia urządzenia do zasilania elektrycznego.
Niepokojący dla użytkownika powinien być również nieprawidłowy dźwięk, jaki wydaje urządzenie podczas próby załączenia się – czy to manualnego, czy automatycznego. Jeśli zamiast regularnego dźwięku słychać charakterystyczne buczenie, wskazuje to na usterkę, którą powinien zweryfikować serwis. Jeśli jednak urządzenie nie wydaje żadnych dźwięków, w pierwszej kolejności warto sprawdzić samo źródło zasilania – być może problem leży właśnie po jego stronie.
Jak sprawdzić silnik pompy głębinowej? Czy można zapobiec jego awarii?
Środowisko, w jakim działa silnik pompy głębinowej, jest bardzo trudne i nie pozwala na regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzenia. Z czasem nawet najlepsze zabezpieczenia oraz czujniki mogą ulec awarii na skutek użytkowania. Problemy techniczne mogą pojawić się również na skutek zatrzymania wirnika lub zabrudzenia się filtra, do którego dostały się cząsteczki stałe lub gdy w zasilaniu dojdzie do przepięć lub zwarć.
Użytkownik może zadbać o prawidłowe zainstalowanie urządzenia, zawsze zgodne z instrukcją użytkowania, dedykowaną konkretnemu modelowi sinika pompy głębinowej. Przed usterkami może uchronić stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem, czyli w miejscach, w których tafla wody znajduje się poniżej 8 m głębokości oraz w zbiornikach, w których nie ma zanieczyszczeń stałych, które mogłyby przedostać się do silnika i spowodować jego zatarcie. Jeśli jednak urządzenie pracuje nieprawidłowo albo nie reaguje na włączenie mimo zasilania, braku przepięć oraz śladów zużycia kabli, pompę należy wyjąć ze studni lub zbiornika w celu przeprowadzenia dokładniejszych oględzin i diagnostyki.