Jak wybrać silnik do pompy głębinowej?

Silniki stosowane w pompach głębinowych

Silniki montowane w pompach głębinowych dzielą się na dwa rodzaje, które różnią się zastosowanym środkiem smarującym. Nazwa silników wodnych może być nieco myląca. W rzeczywistości do ich smarowania służy płyn na bazie wody z glikolem. Rozwiązanie to pozwala skutecznie chronić silnik nawet w bardzo wymagających warunkach. Silniki wodne są zazwyczaj droższe od popularnych w Polsce silników olejowych.

Olej stosowany do smarowania silników stosowanych w pompach głębinowych jest nietoksyczny. Choć ryzyko wystąpienia wycieku z pompy pochodzącej od renomowanego producenta jest bardzo małe, to w przypadku wycieku olej nie zanieczyści źródła.

Silniki pomp głębinowych mogą pracować na prąd jednofazowy (230 V) oraz trójfazowy (400 V). Poszczególne jednostki napędowe różnią się także średnicą oraz mocą. Szczegółowe informacje na temat parametrów pracy Twojego urządzenia znajdziesz w instrukcji obsługi. Warto ją zachować, ponieważ w przypadku konieczności wymiany silnika będzie Ci łatwiej dobrać nową jednostkę napędową.

Pompy głębinowe to wydajne i nowoczesne urządzenia, które zapewniają dystrybucję wody ze studni. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, dlaczego warto mieć pompę głębinową na działce.

Awaria silnika do pompy głębinowej – co dalej?

O awarii silnika pompy dowiadujesz się zazwyczaj w momencie problemów z dystrybucją wody z ujęcia. Urządzenie pracuje w zamkniętej studni na znacznej głębokości, co utrudnia stwierdzenie takich objawów awarii, jak np. głośniejsza praca silnika.

Gdy pompa przestała pracować, należy sprawdzić stan instalacji elektrycznej. Jeśli zasilanie działa prawidłowo, to należy wyjąć pompę głębinową ze studni w celu wymiany lub naprawy silnika. Pamiętaj o odłączeniu urządzenia od zasilania przed rozpoczęciem wyjmowania pompy ze studni głębinowej.

Jaki silnik do pompy głębinowej?

Wymiana silnika na nowy często wiąże się z niższymi kosztami niż zakup nowej pompy. Renomowani producenci pomp głębinowych stosują silniki zgodne ze standardem NEMA. Amerykańska norma określa takie parametry silników elektrycznych jak wymiary montażowe czy zakończenie wałów. Dzięki temu możesz zamontować w miejsce zużytego silnika inną jednostkę napędową, o ile nowa część również jest zgodna ze standardem NEMA. Rozwiązanie to pozwala zastosować silnik o takich samych lub zbliżonych parametrach, nawet jeśli pochodzi on od innego producenta.

Im większą ilością danych dotyczących zużytego silnika dysponujesz, tym łatwiej będzie Ci dopasować nową jednostkę napędową. Kluczowe dane, niezbędne do stwierdzenia, jaki silnik do pompy głębinowej potrzebujesz, to średnica, długość, napięcie energii elektrycznej oraz moc. Wszystkie te informacje powinny znajdować się w instrukcji obsługi pompy. Jeśli jej nie masz, to dane na temat parametrów Twojej pompy możesz znaleźć na stronie internetowej producenta.

Wymiary silnika zależą od rozmiarów pompy, do której chcesz zamontować nową jednostkę napędową. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, co oznaczają cale w pompach głębinowych.

Czy regeneracja silnika do pompy głębinowej się opłaca?

W internecie możesz znaleźć ogłoszenia dotyczące regeneracji zużytych silników do pomp głębinowych. Usługa ta w dużym uproszczeniu polega na przezwojeniu silnika wymontowanego z Twojego urządzenia. Koszt wykonania tej usługi jest tańszy od zakupu nowego silnika, jednak ma też swoje słabe strony. Po pierwsze, nie ma pewności, że awaria uzwojenia spowodowała problemy z pompą. Po drugie, po wykonaniu usługi otrzymujesz gwarancję, która zwykle wynosi zaledwie od 3 do 6 miesięcy. Nowy silnik, pochodzący z oficjalnej dystrybucji, objęty jest dwuletnią lub roczną gwarancją producenta.

Kiedy warto wymienić pompę na nową?

Nagła i niespodziewana awaria pompy to duży problem. Sytuacja jest szczególnie trudna, gdy woda ze studni to jedyne źródło wody w Twojej nieruchomości. Odsyłanie pompy do serwisu lub samodzielna wymiana silnika mogą być czasochłonne. Dlatego, gdy zależy Ci na tym, aby woda ze studni jak najszybciej była znów dostępna, to rozwiązaniem jest zakup nowej pompy głębinowej. Wiąże się to z poniesieniem większych kosztów, lecz wybierając nową pompę, zapewnisz sobie długie lata bezproblemowej eksploatacji.

Sprawdź bogaty asortyment pomp głębinowych dostępnych w naszym sklepie. Dzięki fachowemu doradztwu oraz ekspresowej wysyłce otrzymasz nową, wydajną i idealnie dopasowaną pompę głębinową nawet na drugi dzień. Pozostanie Ci tylko wtedy montaż nowego urządzenia, a dystrybucja wody ze studni na Twojej nieruchomości zostanie przywrócona.

Szukaj

Ostatnio dodane