09 Czerwiec 2023

Jak wybrać pompę do studni abisynki?

Jak działa pompa wodna?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa pompa wody i czym w ogóle jest. Urządzenie to zapewnia stały przepływ wody do domu. W zależności od rodzaju pompy można zainstalować ją w domu, budynku gospodarczym albo w samej studni. Urządzenie to jest często wykorzystywane do tworzenia systemu nawadniania ogrodu. Używa się go na działkach i w ogrodach. Prawidłowo użytkowana i zadbana pompa będzie służyć przez długie lata. Wyróżnia się następujące rodzaje pomp: pompy głębinowe, pompy samozasysające powietrze i pompy zatapialne do wody brudnej. Jaka pompa do studni abisynki będzie najlepsza?

Czym charakteryzuje się studnia abisynka? 

Studnię abisyńską można stworzyć poprzez wbijanie albo wkręcanie wąskiej rury, która służy później do wydobywania wody na zewnątrz. Do wykonania studni tego rodzaju nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Rozwiązanie to sprawdza się na działce rekreacyjnej i w przydomowym ogrodzie do podlewania roślin.

W przypadku studni abisyńskiej ujęcie jest dość płytkie. Trzeba jedynie liczyć się z tym, że jej wydajność w porównaniu do niektórych studni, jest znacznie mniejsza. Ze studni tej można zwykle wydobyć maksymalnie 50 litrów wody. Dlatego sprawdzi się jedynie w ogrodzie i na działce. Do tego w tych miejscach, w których nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na wodę. 

W celu sprawnego wydobywania wody ze studni warto zaopatrzyć się w profesjonalną pompę. Jej montaż wspomoże codzienne użytkowanie studni. Zatem jak wybrać pompę do abisynki? 

Najlepsza pompa do studni abisynki – jak wybrać?

Do pompowania wody ze studni abisynki zwykle wystarcza tradycyjna pompa ręczna, ale też świetnie sprawdza się elektryczna pompa hydroforowa. Chcąc kupić jedną z nich, warto rozejrzeć się za taką, która wyróżnia się innowacyjną technologią, ma nowoczesną konstrukcję oraz doskonałe parametry pracy. Powinna być także trwała, bezawaryjna i łatwa w naprawie. Szukając najlepszej pompy do studni, należy koniecznie zwrócić uwagę na takie parametry jak: pojemność pompy, ciśnienie pompy wodnej oraz silnik. 

Kupując pompę do studni wspomnianego rodzaju, należy przede wszystkim pamiętać, aby nie przesadzić z samą wydajnością danego urządzenia. Na przykład wybór zbyt wydajnej pompy może spowodować, że szybko zacznie ona pracować na sucho, a nawet zasysać piasek z dna studni. To automatycznie gwarantuje awarię. W związku z powyższym zaleca się, aby do studni abisynki wybierać pompy hydroforowe o wydajności co najwyżej 85 litrów na minutę. 

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić pompę ręczną. Jak już wspomnieliśmy, też będzie dobrym wyborem do studni abisynki. Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa tego rodzaju pompa. Pompa ręczna ma tłok, który wytwarza podciśnienie, a następnie zasysa słup wody. By móc cieszyć się ich niezawodnością, trzeba zadbać o regularną wymianę gumowej uszczelki tłoka. Element ten z biegiem czasu ulega zużyciu. Z kolei ręczne pompy skrzydłowe posiadają zestaw obracających się w korpusie łopatek. Chcąc łopatki te wprawić w ruch, trzeba poruszać drewnianą rączką. 

Pompa ręczna jest wygodna i prosta w obsłudze, a jej serwis bardzo tani. Sama pompa nie należy do drogich. Wiadomo jednak, że by móc wypompować wodę ze studni, trzeba użyć siły – nie każdemu z tego powodu ta pompa odpowiada. Warto więc zorientować się, jak podłączyć hydrofor do studni i przystąpić do działania. 

Kiedy pompa ręczna będzie lepszym wyborem?

Wiadomo, że pompa ręczna nie jest tak wygodna w użyciu, jak ta elektryczna hydroforowa, ale są sytuacje, w których warto rozważyć jej zakup. Zatem kiedy pompa ręczna będzie lepsza? 

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać pompę do abisynki, należy wziąć pod uwagę, że pompa ręczna świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy użytkownik studni czerpie z niej wodę tylko od czasu do czasu. Poza tym na niektórych działkach nie ma dostępu do elektryczności. W związku z tym chcąc korzystać ze studni, trzeba automatycznie wybrać pompę ręczną.

Pompa ręczna ma atrakcyjny wygląd, dzięki czemu może stanowić element dekoracyjny ogrodu. Jeśli więc komuś na tym zależy, powinien zwrócić uwagę na pompę ręczną. Należy również podkreślić, że pompy ręczne mają całkiem szerokie zastosowanie. Mogą nawet służyć do usprawniania pracy pompy elektrycznej. Pompa ta świetnie sprawdza się w przypadku chęci podniesienia wody, co przydaje się przy pierwszym zassaniu. 

Dobrze dopasowana pompa do studni abisynki to gwarancja poprawnie i sprawnie działającego systemu nawadniania, czy po prostu wygodnego dostępu do wody. Ważne jest więc, aby wybrać ją bez pośpiechu, zwracając uwagę na to, jakie są możliwości posiadanej studni. Największe znaczenie mają tu już nie tylko parametry, ale też sam rodzaj pompy.