25 Marzec 2022

Wszystko o pompach do chłodziwa

W jakich warunkach pracują pompy do chłodziwa?

Trudne warunki pracy, które wpływają na pompy do chłodziwa (a także inne maszyny przemysłowe, które potrzebują ich wsparcia), wymagają od tych urządzeń wysokiej trwałości i niezawodności. Na etapie projektowania pomp do chłodziwa uwzględnione muszą zostać wszystkie czynniki, jakim poddane będą wyprodukowane urządzenia. Tylko połączenie właściwego projektu z wysoką jakością materiałów oraz wykonania zapewni oczekiwaną trwałość pomp do chłodziwa.

Tłoczenie wody lub innych cieczy o wysokich temperaturach pozwala pompom do chłodziwa odbierać z innych maszyn duże ilości ciepła. Jest to kluczowe do zapewnienia odpowiednich warunków pracy ogromnych niekiedy instalacji przemysłowych. Ewentualne przegrzanie się całej maszyny lub jednego z jej elementów generuje wysokie koszty, na które składają się cena naprawy oraz utracone zyski podczas nieplanowanych przerw w pracy.

Aby sprostać tym wymaganiom, nie ma miejsca na półśrodki. Elementy wykonane z najwyższej jakości materiałów często są zintegrowane ze sobą w celu zwiększenia wytrzymałości pomp do chłodziwa. Pozwala to zrezygnować ze stosowanych w popularnych modelach pomp uszczelniaczy, które miałyby problem z wytrzymałością na wysokie temperatury tłoczonych odczynników chłodzących. 

Sprawdź już teraz, jak korzystne oferty zakupu pomp do chłodziwa znajdziesz na stronie naszego sklepu.

Jakie zastosowania mają pompy do chłodziwa?

Pompy do chłodziwa to wytrzymałe i wydajne urządzenia o bardzo szerokim zakresie zastosowań. Najczęściej spotyka się je w branży przemysłowej, gdzie są jednym z elementów mniejszych lub większych instalacji albo maszyn. 

Ich rolą jest zapewnienie właściwych warunków pracy poprzez odbieranie dużych ilości ciepła generowanego przez maszyny. Dlatego ich stosowanie jest popularne w różnego typu instalacjach: hydraulicznych, klimatyzacjach oraz układach chłodzących linii i maszyn przemysłowych. 

Zakres branży przemysłowych, w jakich stosuje się pompy do chłodziwa, również należy do szerokich i zróżnicowanych. Pompy do chłodziwa spotyka się między innymi w instalacjach przemysłowych przeznaczonych do:

    • szlifowania,

    • wiercenia,

    • tłoczenia,

    • frezowania,

    • poligrafii,

    • obróbki szkła,

    • recyklingu,

    • druku.

Maszyny stosowane w powyższych instalacjach przemysłowych to często duże i zaawansowane technologicznie konstrukcje. Podczas pracy generują ogromne ilości ciepła. Bez skutecznego odprowadzenia ich wydajna praca nie jest możliwa. 

Może Cię również zainteresować temat pomp do odwodnień, o czym przeczytasz tutaj.

Wytrzymałość pomp do chłodziwa jest kluczowa

Konstrukcja odpornych na trudne warunki pracy pomp do chłodziwa opiera się na solidnym wykonaniu głównych elementów urządzenia. Dlatego silnik i wirnik pomp do chłodziwa musi być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz żeliwa. 

Czynnik chłodzący, który jest pompowany, może zawierać zanieczyszczenia stałe w postaci opiłków żelaza, pochodzące z obsługiwanych maszyn. Dla zwykłych pomp praca z twardymi drobinami może być destrukcyjna. Dla pomp do chłodziwa są to zwyczajne warunki pracy, na które urządzenia muszą być odporne. Tłoczenie zanieczyszczeń, których średnica wynosi do 0,5 mm, musi przebiegać bez uszkodzeń elementów pompy do chłodziwa. 

Specjalnie wzmocniony wirnik pompy do chłodziwa wykonany jest ze stali inox, która cechuje się wysoką trwałością. Dzięki połączeniu wału oraz silnika pompy do chłodziwa, możliwe jest uzyskanie wysokiego poziomu odporności na szkodliwe czynniki wynikające z wysokiej temperatury tłoczonej cieczy. Dlatego zrezygnowano ze standardowych uszczelnień na rzecz zintegrowanej, solidnej konstrukcji. Silnik umieszczony został nad powierzchnią chłodziwa, co dodatkowo zabezpiecza ten kluczowy element przed oddziaływaniem drobin o właściwościach szlifujących.

Jak wybrać pompę do chłodziwa odpowiadającą Twoim potrzebom?

Wybierając pompę do chłodziwa, zwróć uwagę na standardowe parametry, jakie stosuje się podczas wyboru każdego rodzaju pompy. Są to: moc, maksymalna wydajność oraz wysokość podnoszenia. Dane dotyczące tych parametrów znajdziesz w charakterystyce wybranego modelu pompy do chłodziwa. Jeśli szukasz pompy zasilającej dom jednorodzinny, przeczytaj ten artykuł.

Na podstawie standardowych danych możesz dokonać wstępnego wyboru urządzenia. W celu dokładnego dopasowania pompy do chłodziwa do wymogów Twojej maszyny lub instalacji przemysłowej, zapoznaj się z wymogami, które przewidział w tym zakresie producent. Każda specjalistyczna maszyna przemysłowa może wymagać specjalnych warunków chłodzenia, dlatego wnikliwe rozpoznanie charakterystyki jest niezbędne w celu wybrania właściwej pompy do chłodziwa. 

Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru pompy do chłodziwa, skontaktuj się z naszym zespołem fachowych doradców w celu uzyskania darmowych konsultacji.