Jak działa pompa głębinowa?

Jak jest skonstruowana i jak działa pompa głębinowa?

Pompy głębinowe zamontowane w studniach pracują w wymagających warunkach. Stałe lub częściowe zanurzenie na znacznej głębokości szybko weryfikuje jakość materiałów, z jakich zostało wykonane urządzenie. Jeśli zależy Ci na długiej i bezproblemowej eksploatacji, to zapoznaj się z ofertą pomp głębinowych pochodzących od uznanych producentów. Wtedy masz pewność, że korpus urządzenia wykonany jest z żeliwa lub stali nierdzewnej.

Z trwałych materiałów wykonane muszą być również podzespoły mieszczące się wewnątrz pompy. Kluczowym elementem każdej pompy głębinowej jest silnik. To dzięki jego pracy napędzana jest część hydrauliczna urządzenia. Moc przenoszona jest wałem napędowym, który podobnie jak wirnik wprawiający wodę w ruch, powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Należy pamiętać, że pompy głębinowe to jedyne urządzenia tego typu, które są zdolne tłoczyć wodę ze studni o głębokości wynoszącej ponad 8 metrów. Wejdź na naszego bloga, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podziału pomp i ich zastosowań.

Pompy głębinowe mogą różnić się od siebie konstrukcją. Kluczowe podzespoły pompy mogą być zamontowane w urządzeniu autonomicznie lub w zintegrowany sposób. Pompy monoblokowe charakteryzują się pełnym zintegrowaniem silnika z częścią hydrauliczną. Urządzenia tego typu uchodzą za szczególnie trwałe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę głębinową?

Szczegółowe informacje na temat parametrów każdej pompy głębinowej znajdziesz w opisie urządzenia. Kluczowe cechy pomp głębinowych to moc, wysokość podnoszenia oraz wydajność. Moc podawana jest w Wattach, wysokość podnoszenia w metrach, a wydajność w litrach na minutę. Już pobieżna analiza tych danych pozwoli Ci ocenić parametry urządzenia. Najlepiej zestawić je z planowanym lub dotychczasowym poziomem zużycia wody. Pozwoli Ci to wybrać pompę dopasowaną do zapotrzebowania w wybranej przez Ciebie lokalizacji.

Istotnym parametrem pomp głębinowych jest ich średnica. Rozmiar urządzenia wpływa nie tylko na jego wydajność. Pompy o średnicy 3 cali doskonale sprawdzają się na działkach rekreacyjnych lub w domkach letniskowych. Lokalizacje o większym poborze, takie jak np. domy jednorodzinne, wymagają urządzeń o przekroju 4 cali lub większych. Średnica pompy głębinowej musi być dopasowana do przekroju wewnętrznej rury PCV umieszczonej w studni głębinowej. Najlepiej, gdy po bokach urządzenia pozostanie niewielka przestrzeń. Dzięki temu woda piętrząca się wokół pompy może wydajnie chłodzić silnik podczas pracy. Nie zaleca się dobierania średnicy pompy metodą „na styk” – może to doprowadzić nawet do zaklinowania się sprzętu na znacznej głębokości i poważnych problemów z tym związanych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co oznaczają cale w pompach głębinowych, przeczytaj artykuł z naszego bloga.

Warunki panujące w studni mają wpływ na jej wydajność

Nawet najmocniejsza pompa nie będzie w stanie wydajnie tłoczyć wody, jeśli nie będzie jej w studni pod dostatkiem. Warunki hydrologiczne panujące w studni są kluczowe dla określenia jej wydajności. Dlatego przed rozpoczęciem budowy studni warto zlecić badanie hydrologiczne. Nie chodzi tu tylko o to, że wiercenie lub kopanie studni metodą prób i błędów to kosztowne i mało efektywne rozwiązanie. Dzięki wynikom badania określisz, czy studnia jest w stanie zapewnić Ci wystarczającą ilość wody. Pozwoli to także lepiej ocenić budżet potrzebny do wykonania inwestycji oraz zakupu niezbędnego wyposażenia.

W przypadku nowych studni zaleca się przeprowadzenie testu wydajności. Nie jest to skomplikowana czynność. Wystarczy stale pompować wodę przez co najmniej godzinę. Znając wydajność Twojej nowej pompy, pozwoli Ci to ocenić rzeczywistą wydajność studni pod dużym obciążeniem.

Wejdź na naszego bloga i sprawdź, jaka pompa głębinowa do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej.

Eksploatacja pomp głębinowych

Pompy głębinowe pochodzące od renomowanych producentów zbudowane są w sposób, który nie wymaga od użytkownika wykonywania prac konserwacyjnych. Urządzenia przystosowane są do pracy w pełnym lub częściowym zanurzeniu na dużych głębokościach. Jednak pompy głębinowe, podobnie jak każde inne urządzenie, ulegają zużyciu.

W przypadku wystąpienia problemów podczas eksploatacji pompy należy ustalić ich źródło. Jeśli zasilanie jest poprawnie doprowadzone do sprzętu, to powodem awarii może być jeden z podzespołów. W zależności od skali uszkodzeń pompa głębinowa może nadawać się do naprawy lub wymiany. Z artykułu na naszym blogu dowiesz się, jak wymienić pompę głębinową.

Szukaj

Ostatnio dodane