14 Marzec 2023

Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej?

Do czego służy pompa głębinowa?

Zacznijmy od tego, jak działa pompa głębinowa. Jej praca jest dość prosta. Polega na podaniu zasilania do silnika. Ruch osi przyczynia się automatycznie do wprawienia w ruch wirnika generującego ciśnienie wody. To zmienia się w energię kinetyczną, która wymusza jej ruch w stronę rurociągu tłoczonego, przyłączonego gwintem albo kołnierzem montażowym. Pompę głębinową wykorzystuje się do wydobywania wody z pionowych ujęć wód podziemnych. Chodzi o takie ujęcia jak studnie głębinowe albo zbiorniki wolnostojące.

Z czego składa się pompa głębinowa?

Pompy głębinowe składają się głównie z silnika i układu hydraulicznego. Produkowane są najczęściej z żeliwa lub stali nierdzewnej. Silniki stosowane w tych urządzeniach dzielą się na dwa rodzaje. Są to silniki wodne i olejowe.

W Sieci często można zauważyć zapytania dotyczące niedziałającej pompy głębinowej. Po dokładanym przyjrzeniu się danemu urządzeniu, często okazuje się, że problem tkwi w silniku. Ponieważ zdarza się, że silniki ulegają awarii, dużo bardziej opłaca się kupić nowy silnik, niż całą pompę. Nawet jeśli jego wymianą będzie musiał zająć się fachowiec, bo wiadomo, że nie każdy się na tego typu rzeczach zna. Jednak i tak skorzystanie z usługi i tym samym wymiana silnika na nowy, w większości przypadków jest znacznie bardziej opłacalna, niż zakup nowej pompy. Tym bardziej, gdy jest to jakiś zaawansowany model.

Pytanie tylko, jak wybrać silnik do pompy głębinowej? Przede wszystkim ten, który będzie pasował do konkretnego modelu pompy. Warto więc pozyskać jak najwięcej informacji i parametrów dotyczących obecnego silnika, by móc na tej podstawie wybrać drugą jednostkę napędową.

Do czego służy wyłącznik ciśnieniowy?

Wyłącznik ciśnieniowy jest wykorzystywany jako element dodatkowy do pomp ze zbiornikiem zamkniętym. Odpowiada za automatyczne włączanie i wyłączanie pompy w momencie, kiedy dochodzi do spadku albo wzrostu ciśnienia w instalacji. W związku z tym, gdy ciśnienie w zbiorniku jest niskie, załącza pompę aż do momentu, kiedy osiągnięte zostanie ustalone ciśnienie. Następnie wyłącza pompę.

Jak zainstalować wyłącznik ciśnieniowy do pompy – praktyczne porady

Wyłącznik ciśnieniowy do pompy można podłączyć, wykonując kilka nieskomplikowanych kroków. Do tego celu niezbędne jest mosiężne pięciodrożne wyjście z gwintem zewnętrznym. Musi mieć średnicę ¼ cala. Należy nałożyć je na zbiornik hydroforowy i połączyć za pomocą wejścia z wewnętrznym gwintem. Niezwykle ważne jest, aby instalacja była bardzo szczelna. Dlatego zarazem istotne jest poprawne i precyzyjne uszczelnienie gwintów. W tym przypadku sprawdzą się pakuły nasączone specjalną pastą o właściwościach uszczelniających albo taśma teflonowa.

Teraz trzeba ściągnąć pokrywę i odkręcić śrubę mocującą i podłączyć przewody elektryczne. Kabel pompy należy przełożyć przez specjalny otwór w urządzeniu i unieruchomić go. Następnie podłączyć w odpowiedni sposób wszystkie żyły przewodu do włącznika ciśnienia.
Tak samo należy podłączyć kabel zakończony wtyczką. Powinno się unieruchomić go uszczelką w otworze. Po podłączeniu wszystkich kabli trzeba nałożyć plastikową pokrywę i przymocować ją przy użyciu odkręconych wcześniej śrub. Łącznik ciśnieniowy powinien być ustawiony w odpowiedniej pozycji. Trzeba też dokręcić nakrętkę kluczem maszynowym.

Poprawna regulacja parametrów wyłącznika ciśnieniowego

Wyłącznik ciśnieniowy można regulować nawet podczas jego pracy. W tym celu wykorzystuje się 2 śruby ze sprężynami, które znajdują się pod osłoną urządzenia. Duża śruba umożliwia zmianę ciśnienia włączania pompy. Jeśli śruba ta zostanie dokręcona w prawą stronę, ciśnienie ulegnie zwiększeniu. Jeśli zaś w lewą stronę, ciśnienie ulegnie obniżeniu przed włączeniem się pompy. Małą śrubę wykorzystuje się do wyłączania pompy. Dokręcenie jej w prawą stronę prowadzi do wyłączenia pompy, gdy ciśnienie będzie zbyt wysokie. Jak widać, regulacja wyłącznika ciśnieniowego nie jest skomplikowana.

Podłączanie wyłącznika ciśnieniowego do pompy głębinowej to czynność, która nie powinna sprawiać większego kłopotu. Postępowanie według powyższej instrukcji jeszcze bardziej ten proces ułatwia, a w sieci można też natknąć się na liczne filmy instruktażowe, które wyjaśniają, jak podłączyć konkretny model tego małego urządzenia. Jego popularność nieustająco wzrasta. To zapewne dlatego, że wyłącznik ciśnieniowy zapewnia stabilną pracę pompie, a co za tym idzie, odpowiednie ciśnienie wody w instalacji. Ponadto chroni poszczególne elementy urządzenia przed zbyt dużym ciśnieniem. Warto więc wybrać odpowiedni, by móc cieszyć się jego funkcjonalnością przez jak najdłuższy czas.