Pompa głębinowa nie działa – co zrobić?

Twoja pompa głębinowa przestała działać?

Pompy głębinowe pracują w wymagających warunkach. Stałe zanurzenie na dużej głębokości, a także częste włączanie i wyłączanie mogą wpłynąć na żywotność urządzenia. O tym, że pompa głębinowa przestała działać, dowiadujemy się najczęściej, gdy przestanie płynąć woda w kranie. Ponieważ urządzenie zamontowane jest na znacznej głębokości, masz bardzo ograniczone możliwości wychwycenia wczesnych objawów potencjalnych uszkodzeń.

Może się zdarzyć, że powód awarii będzie błahy. Często dzieje się tak w przypadku usterek w instalacji zasilającej pompę w energię elektryczną. Chwilowy skok napięcia może doprowadzić do wyskoczenia bezpiecznika. Dlatego pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, gdy pompa głębinowa nie działa, jest sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej doprowadzającej prąd do urządzenia. W tym celu dokładnie skontroluj stan kabli oraz bezpieczników.

Jeśli instalacja na odcinku do głowicy studni jest sprawna, to należy wyjąć pompę przy pomocy linki asekuracyjnej, a następnie sprawdzić stan połączenia kabla wychodzącego z pompy z kablem zasilającym. Zdarza się, że dochodzi do rozhermetyzowania tego połączenia. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, jak połączyć kable pompy głębinowej.

Skontroluj stan pompy po wyjęciu ze studni

Używana pompa głębinowa znajdująca się na powierzchni to niezbyt częsty widok. Mając urządzenie w rękach, możesz dokonać oględzin pozwalających znaleźć źródło awarii. Dokładnie skontroluj stan filtra, przez który woda dostaje się do urządzenia. Może okazać się, że pompa głębinowa działa, ale nie pompuje wody z powodu zanieczyszczeń, które uniemożliwiają przepływ cieczy. Po oczyszczeniu filtra i usunięciu resztek zanieczyszczeń podłącz pompę do źródła zasilania i sprawdź, czy urządzenie znów zaczęło działać.

Warto skontrolować także stan rury tłocznej. Jeśli doszło do jej rozszczelnienia, to woda nie będzie tłoczona do Twojej instalacji hydraulicznej, nawet gdy pompa pracuje prawidłowo. Problem może leżeć także po stronie zaworu zwrotnego. Dlatego warto sprawdzić jego stan, ewentualnie dokonać wyczyszczenia lub wymiany urządzenia na nowe. Jeśli wszystkie powyższe operacje nie przyniosą efektów, to konieczna może być naprawa lub wymiana pompy głębinowej. Z artykułu opublikowanego na naszym blogu dowiesz się, jak wymienić pompę głębinową.

Pompa nie zasysa wody – wymiana czy naprawa silnika?

Jeśli instalacja elektryczna doprowadzająca prąd do urządzenia jest sprawna i nie ma żadnych zanieczyszczeń w rurach, króćcach lub filtrach, to pompa głębinowa nie działa zazwyczaj z powodu awarii silnika. Istnieją dwa rozwiązania tego problemu.

Naprawa zepsutej pompy wiąże się najczęściej z wymianą silnika. Rozwiązanie to jest tańsze od zakupu nowego urządzenia. Wybierając nowy silnik do Twojej pompy, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Kluczowa jest średnica jednostki napędowej. Pompy głębinowe mają zazwyczaj bardzo kompaktową budowę, dlatego nowy silnik musi mieć takie same wymiary jak zużyta jednostka napędowa. Nawet niewielkie różnice mogą spowodować, że montaż nowego silnika nie będzie możliwy, a Ty stracisz czas poświęcony na zorganizowanie nowego podzespołu. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, co oznaczają cale w pompach głębinowych.

Dokładna znajomość parametrów zużytego silnika pozwoli Ci łatwo dopasować nową jednostkę napędową. Sprawdź dane, takie jak moc oraz napięcie, z jakim pracuje Twoja pompa. Nowoczesne pompy wykonywane są zgodnie ze standardem NEMA. Oznacza to, że zakończenia i wały jednostek napędowych mają standardowe wymiary. Dzięki temu możesz zamontować do pompy nowy silnik, nawet jeśli nie pochodzi on od tego samego producenta.

Alternatywnym rozwiązaniem jest naprawa zepsutego silnika. Jest to tańsze rozwiązanie od zakupu nowej jednostki napędowej, choć nie zawsze zapewnia oczekiwane efekty. Przezwojony silnik nadal pracuje na starych podzespołach, które mogą ulec awarii. Ponadto gwarancja na regenerowany silnik wynosi zazwyczaj kilka miesięcy. Dla porównania gwarancja producenta nowego podzespołu wynosi 2 lata.

Jak dobrać nową pompę?

Zakup nowej pompy głębinowej najczęściej zapewnia spokój na długie lata. Rozwiązanie to jest droższe od wymiany samego silnika, ale pozwala też najszybciej uporać się z problemem niedziałającej pompy. Zamawiając nowe urządzenie w naszym sklepie, jego dostawa może mieć miejsce już na drugi dzień. Dzięki temu możesz szybko zamontować nową pompę głębinową, a woda znów popłynie z kranów w Twojej nieruchomości. Z artykułu opublikowanego na naszym blogu dowiesz się, jak dobrać średnicę pompy głębinowej.

Szukaj

Ostatnio dodane