07 Kwiecień 2023

Jak ustawić odpowiednie ciśnienie w hydroforze?

Co to zestaw hydroforowy?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są profesjonalne zestawy hydroforowe. Tak naprawdę używa się ich wszędzie, gdzie tylko potrzebna jest woda. Można więc wnioskować, że często zapewne nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności w konkretnym miejscu. Najczęściej są używane w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się również w obiektach sportowych, a co ciekawe, także w szklarniach i ogrodach, przy systemach nawadniania.

Warto jednocześnie nadmienić, iż są bardzo popularne w rolnictwie – stosowane w budynkach gospodarczych, jak i przy nawadnianiu pola. Ponieważ w sprzedaży dostępne są różne zestawy hydroforowe, trzeba dokonać wyboru odpowiedniego. Idealnego do konkretnego zastosowania.

Jak działa zbiornik hydroforowy?

O tym, jak działa zbiornik hydroforowy, nie trzeba długo pisać, bo jego działanie jest całkiem proste. Wnętrze zbiornika jest wypełniane wodą jedynie w pewnej części. Reszta to powietrze. Kiedy do zbiornika wtłaczana jest ciecz, powierzchnia zajmowana przez powietrze ulega zmniejszeniu. Wówczas dochodzi do stężenia gazu. Ciśnienie, które w ten sposób wzrasta w zbiorniku, naciska na znajdującą się w nim ciecz. Tak właśnie wypycha ją do instalacji domowej, czy stosowanej w innym miejscu. Mniejszy poziom wody powoduje spadek ciśnienia powietrza. Kiedy wartość ciśnienia jest niska, załącza się pompa, która wtłacza ciecz do momentu osiągnięcia ciśnienia o wyznaczonej wartości.

Wyłącznik ciśnieniowy a ustawienie ciśnienia w hydroforze

Zestaw hydroforowy ma osprzęt, który składa się wyłącznika ciśnieniowego, a także manometru i tak zwanego wyjścia tłoczonego pięciodrożnego. Wspomniany wyłącznik to nic innego jak regulator odpowiadający za ciśnienie hydroforu. Co za tym idzie, jest odpowiedzialny za włączanie oraz wyłączanie się pompy w ustalonym momencie. Wyłącznik ciśnieniowy działa na całkiem prostej zasadzie. Hydrofor ma zadane ciśnienie dolne oraz górne.

Większość wyłączników zapewnia możliwość zmiany ustawień, a także dostosowania ich do indywidualnych preferencji. Należy jednocześnie podkreślić, że tylko wtedy, gdy wyłącznik jest prawidłowo wyregulowany, jest szansa na prawidłowe działanie całego zestawu hydroforowego. Można więc śmiało stwierdzić, że wyłącznik ciśnieniowy odgrywa bardzo ważną rolę. Trzeba więc wiedzieć, jak ustawić ciśnienie hydroforu.

Jak ustawić hydrofor, czyli zmiana regulacji ciśnienia

W sprzedaży dostępne są hydrofory, które mają już zaprogramowane ustawienia fabryczne. W związku z tym można je używać od razu po uruchomieniu. Ciśnienie hydroforu dolne wynosi 1,7 bar, górne zaś 2,5 bar. Jeśli jednak parametry urządzenia na to pozwalają, można całkiem łatwo dostosować zakres ciśnień do własnych potrzeb, czyli dokładniej do momentu załączania i wyłączania pompy.

Jak wyregulować hydrofor?

Popularne wyłączniki ciśnieniowe mają w wyposażeniu dwie śruby, różniące się rozmiarami. Regulowanie nimi wpływa na moment włączenia oraz wyłączenia się pompy głębinowej czy innej, która jest podłączona do hydroforu. W takim razie, jak ustawić ciśnienie hydroforu? Najczęściej jest tak, że większa śruba odpowiada za regulację ciśnienia dolnego. Mniejsza z kolei reguluje ciśnienie hydroforu górne. Przekręcając tę większą w prawą stronę, ciśnienie automatycznie będzie się zwiększać, a co za tym idzie, sama pompa będzie załączać się szybciej. Przekręcając większą śrubę w lewo, ciśnienie automatycznie ulegnie zmniejszeniu, a w efekcie tego pompa będzie wyłączać się później, niż miało to miejsce w przypadku fabrycznych ustawień.

Na tej samej zasadzie odbywa się przykręcanie i odkręcanie małej śruby. Po co więc regulować ciśnienie hydroforu? Zmiana tego ciśnienia ma wpływ na wydłużenie albo przeciwnie – skrócenie czasu, kiedy pompa pracuje.

Warto na koniec wspomnieć, że ze wzrostem ciśnienia górnego wzrasta ciśnienie wody, która wydobywa się z kranu czy węża ogrodowego. Ważne jest tylko, aby ciśnienie, które odpowiada za wyłączanie się pompy, nie było wyższe niż maksymalne jej ciśnienie.

Jak widać, hydrofor jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego ogrodu i działki. Warto więc wiedzieć, jak ustawić ciśnienie hydroforu, a także wszystko, co wiąże się z zestawem hydroforowym. Tym bardziej warto orientować się w takich kwestiach jak objawy usterek i kwestie naprawy uszkodzonego zbiornika hydroforowego. Taka wiedza prędzej czy później może przydać się każdemu działkowcowi i osobom po prostu zainteresowanym tematem. Bo przecież zestawy hydroforowe mają szerokie zastosowanie i mogą przydać się w wielu miejscach.