Jak usunąć muł z oczka wodnego?

Czyszczenie oczka wodnego – czy jest konieczne?

Oczka wodne to niewielkie zbiorniki stanowiące wyjątkową ozdobę wielu ogrodów. Gdy w ich pobliżu występują liczne nasadzenia, to otwarty zbiornik jest szczególnie narażony na liście, korę, kwiaty oraz inne części roślin, które wpadają do wody, a następnie rozkładają się na dnie oczka wodnego. Efektem jest powstawanie mułu na dnie zbiornika. Proces ten można spowolnić, ale nie da się go całkowicie zatrzymać. Jednakże ignorowanie mułu zalegającego na dnie zbiornika nie jest najlepszym pomysłem.

Warstwa szlamu jest uboga w tlen, co wpływa niekorzystnie na rozwój roślin i zwierząt wodnych. Procesy gnilne zachodzące na dnie oczka wodnego powodują także wytwarzanie się szkodliwych gazów. Usunięcie mułu to jedyne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się tego problemu. W tym celu każdy właściciel ogrodu powinien wyposażyć się w sprzęt, który ułatwi mu wykonanie tego wymagającego zadania.

Muł występuje nawet w oczkach wodnych założonych zaledwie kilka lat wcześniej. Proces ten zachodzi szybciej w mniejszych i płytszych zbiornikach. Jeśli chcesz utrzymać oczko wodne w swoim ogrodzie w nienagannym stanie, to musisz pamiętać o usuwaniu mułu z dna zbiornika co kilka sezonów.

Marzy Ci się oczko wodne w ogrodzie? Przeczytaj artykuł z naszego bloga i dowiedz się, jak zrobić przydomową fontannę lub oczko wodne ze strumykiem.

Jak wyczyścić oczko wodne?

Czyszczenie oczka wodnego to niezbędna czynności, aby utrzymać rośliny, ryby i wodę w odpowiednim stanie. Najbardziej czasochłonnym elementem tego procesu jest czyszczenie dna zbiornika. Jak usunąć muł z oczka wodnego?

Konieczne jest wypompowanie niemal całej wody ze zbiornika. Zanim to zrobisz wyłów rośliny, ryby i inne zwierzęta wodne, które się w nim znajdują. Ponieważ na dnie znajduje się szlam, pamiętaj o zastosowaniu pompy przystosowanej do brudnej wody. Większość popularnych modeli pomp nie jest desygnowana do tłoczenia zanieczyszczonej wody. Użycie ich do wypompowania wody z mułem może szybko doprowadzić do awarii urządzenia. Po wypompowanie niemal całej wody muł, szlam i inne zanieczyszczenia z dna oczka wodnego należy usunąć łopatą.

Osady występujące na dnie oczka wodnego tworzą się latami. Dlatego trudno dokładnie stwierdzić, jakiego typu zanieczyszczenia mogą się w nich znajdować. Pompy do mułu o specjalnie wzmocnionej konstrukcji kluczowych podzespołów mogą wydajnie pompować wodę zabrudzoną nawet dużymi cząstkami zanieczyszczeń. Dzięki temu sprawnie i bezpiecznie pozbędziesz się szkodliwych substancji z dna zbiornika. Pamiętaj jednak, aby na dnie oczka wodnego zostawić nieco szlamu – pozwoli to uchronić się rybom i roślinom, których nie udało Ci się wyłowić.

Sprawdź szeroki asortyment pomp do mułu dostępnych w naszym sklepie i wybierz urządzenie, które pozwoli Ci skutecznie oczyścić Twoje oczko wodne.

Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań, aby opóźnić ponowne zanieczyszczenie oczka wodnego

Jeśli odpowiednio zadbasz o stan swojego oczka wodnego, to znacznie rzadziej konieczne będzie usuwanie mułu. Po pozbyciu się szkodliwych substancji z dna pamiętaj o zasadzeniu roślin, które zaopatrzą wodę w tlen. Warto także stosować specjalne preparaty biologiczne, które zawierają bakterie rozkładające osad tworzący się na dnie oczka wodnego. Możesz użyć również środków chemicznych, ale przed ich zastosowaniem dokładnie sprawdź ich skład, ponieważ mogą być szkodliwe dla roślin i zwierząt obecnych w zbiorniku.

Wyposażenie oczka wodnego w system filtracji mechanicznej to sprawdzone i wydajne rozwiązanie, które pozwala zachować zbiornik w należytej czystości. Stały i zamknięty obieg wody kieruje zanieczyszczenia w stronę filtra, na którym się one zatrzymują. Wystarczy regularne czyszczenie tego elementu, aby pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń. Ponadto zamknięty obieg wody w ogrodowym zbiorniku napowietrza wodę.

Chcesz utrzymać oczko wodne w nienagannym stanie? Przeczytaj artykuł z naszego bloga, w którym omawiamy sposoby na zachowanie czystości wody w ogrodowych zbiornikach.

Dodatkowe zastosowania oczka wodnego

Woda ze stawu lub oczka wodnego może służyć do nawadniania ogrodu. Wystarczy umieścić w zbiorniku odpowiednią pompę, aby wydajnie nawadniać rośliny rosnącego w Twoim ogrodzie. Do podlewania znacznie lepiej nadaje się woda pochodząca z dużych oczek wodnych lub stawów. Ciecz znajdująca się w mniejszych sadzawkach szybciej ulega zanieczyszczeniom pochodzącym od materii organicznej, czy związków chemicznych.

Na naszym blogu znajdziesz kompletne informacje na temat podlewania wodą ze stawu lub sadzawki. Dowiesz się także, jakiego sprzętu najlepiej użyć w tym celu.

Szukaj

Ostatnio dodane