14 Maj 2023

Jak wykopać studnię głębinową?

Czy studnia głębinowa się opłaca?

O zaletach posiadania własnej studni głębinowej wspomnieliśmy już powyżej. Jednak czy studnia głębinowa się opłaca? Na pewno będzie opłacalna dla posiadaczy ogródków i roślin wymagających regularnego podlewania. Dzięki studni woda wykorzystywana do nawadniania nie będzie wliczana do zużycia ścieków. Zyski będą jeszcze większe, jeśli inwestor posiada duży ogród albo zwyczajnie wykorzystuje duże ilości wody do innych celów. Jak wykonać studnię głębinową?

Jak wykopać studnię głębinową – pozwolenie 

Zanim przejdziemy do tego, jak wykopać studnię głębinową samemu, musimy wyjaśnić, jakie wiążą się z tym formalności. A konkretnie, czy konieczne jest pozwolenie. Aktualnie pozwolenie na budowę studni głębinowej nie jest wymagane co do zasady, trzeba jednak spełnić określone warunki. Po pierwsze musi to być urządzenie wodne wykorzystywane do poboru wód podziemnych, wykonane celem korzystania z ujęć o głębokości nie większej niż 30 metrów. Po drugie średnioroczny pobór wód powierzchniowych lub podziemnych wydobywanych na potrzeby zwykłego korzystania, nie może przekraczać 5 m3 na dobę. Są też inne przepisy, do których należy się stosować, aby mieć możliwość wykonania własnej studni.

Wiercenie studni – jak sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda?

Głębokość studni wierconej można sprawdzić na różne sposoby i warto to zrobić przed rozpoczęciem pracy, ponieważ kopanie studni na zasadzie prób i błędów nie przyniesie żadnych korzyści, a jedynie koszty i straty. Oczywiście tak się stanie, jeśli okaże się, że woda nie będzie napływać do studni. Wobec tego, jak sprawdzić na jakiej głębokości jest woda? Czyli jak głęboko wiercić studnię?

W tym celu warto posłużyć się tomografią elektrooporową. To nowoczesna i zarazem skuteczna metoda szukania wody pod studnię. A jeśli ktoś już posiada studnię, ale chce sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda, wystarczy opuścić w dół miarkę z obciążeniem, tak by dotarła aż do samego dna. Ważne jest tylko, aby podczas dokonywania takich pomiarów wyciągnąć pompy głębinowe. Wówczas pomiar będzie znacznie dokładniejszy. 

Jak wykonać studnię głębinową?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wykonać studnię głębinową samemu. Niektórzy nie chcą zlecać tego fachowcom, gdyż liczą na uniknięcie wysokich kosztów. Tymczasem okazuje się, że nierzadko powierzenie tego zadania specjalistom jest nieuniknione. Trzeba po prostu wiedzieć, jak wiercić studnię głębinową, jak się do tej pracy zabrać, mieć doświadczenie w tego typu czynnościach. Już samo ustalenie, gdzie będzie dobre miejsce na studnię i w którym miejscu można ją wykonać, ma duże znaczenie, a nie jest proste do ustalenia. 

Upierając się jednak przy samodzielnym wykonaniu studni, należy mieć na uwadze to, że zadanie jest trudne, czasochłonne i wymagające ogromnego wysiłku fizycznego. Zwykle zaczyna się od zgromadzenia niezbędnego sprzętu. Jest nim przede wszystkim ręczna wiertnica do studni. W pierwszej kolejności ustala się miejsce, w którym będzie znajdowała się studnia. Można to zrobić za pomocą wspomnianej tomografii elektrooporowej. Następnie w ziemi umieszcza się rozwierak i nakłada wiertło o dużej średnicy. Wykonując ruchy zgodne z kierunkiem wskazówek zegara, rozpoczynamy wiercenie. To jednak tylko początek prac, które trzeba wykonać, celem wykopania własnej studni. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy firmy, która zajmie się wszystkim profesjonalnie i sprawnie. 

Trzeba pamiętać, że samo wykopanie studni to nie wszystko. Nie wolno zapominać także o zastosowaniu odpowiedniej pompy. Dużym zainteresowaniem cieszy się Pompa głębinowa 2” STING 0,37 kW 230V IBO. Posiada silnik o mocy 370W. Jej maksymalna wydajność wynosi 18l/min. Choć na uwagę zasługuje też Pompa głębinowa 3" SDM 24 IBO 230V. Ta jest znacznie wydajniejsza. Ma silnik o mocy 750W, a jej maksymalna wydajność wynosi 70l/min. To propozycja dla użytkowników, którzy potrzebują dużej ilości wody w krótkim czasie. Oferta pomp ogólnie jest duża, więc warto, by w ostatecznym wyborze ktoś doświadczony pomógł. 

Jeśli ktoś nadal zastanawia się, czy studnia głębinowa się opłaca, powinien wiedzieć, że jest to inwestycja na lata. I nawet jeśli inwestor zleci wykonanie studni komuś z zewnątrz, specjalnej firmie, prędzej czy później odzyska zainwestowane w to pieniądze. Należy tylko zastanowić się, czy jest sens doszukiwać się informacji, jak wykopać studnię głębinową samemu. Korzystanie z usług firm, które mają w tym zakresie doświadczenie, jest znacznie lepszym rozwiązaniem. To przede wszystkim pewność, że studnia zostanie wykonana poprawnie i na pewno będzie działać. Tym sposobem można zarazem uniknąć konieczności samodzielnego wyboru pompy, co zwykle sprawia wielu osobom niemały kłopot.