Kiedy wykonać drenaż na podwórku i w ogrodzie?

Kiedy jest Ci potrzebny drenaż na działce?

Najczęstszą przyczyną zastoisk wody jest słabo przepuszczalna gleba. Czy problem ten dotyczy Twojej działki? Aby się tego dowiedzieć, musisz zlecić ekspertyzę geologowi lub gleboznawcy. To właśnie on pomoże Ci podjąć decyzję, czy i jakiego odwodnienia potrzebujesz wokół domu.

Inną przyczyną powstawania kałuż oraz podtopień na podwórku i w ogrodzie może być też zbyt duże zabetonowanie działki. Jeśli jest pokryta w dużej części asfaltem, kostką czy właśnie betonem, zastoiska wody będą się zdarzać bardzo często. 

Na jakim etapie budowy warto pomyśleć o drenażu? Najlepiej jeszcze przed zagospodarowaniem działki. Dlaczego? Ponieważ unikniesz wtedy zniszczenia nawierzchni i trawnika oraz wykopywania roślin ogrodowych. Wykonanie drenażu przed innymi pracami na działce pozwala też dobrze zaprojektować jego lokalizację. Właściwie zaplanowany drenaż posłużyć może do podlewania roślin ogrodowych albo do uzupełnienia wody w oczku wodnym. 

Możliwość dodatkowego pozyskania darmowej wody to właśnie kolejny ważny powód, dla którego warto pomyśleć o drenażu. Rozwiązanie to nie tylko pomaga osuszyć działkę, ale dodatkowo zaopatrzy Cię w cenną wodę. W czasach, gdy jej brak bywa dotkliwy, a latem zdarzają się nawet zakazy stosowania wody wodociągowej do podlewania ogrodu, taka dodatkowa woda jest po prostu nie do przecenienia. 

Jaki drenaż warto wybrać na działkę i podwórko?

Wyróżniamy dwa rodzaje drenażu: 

    • powierzchniowy, w postaci wyłożonych włókniną rowów wypełnionych żwirem lub kruszywem;

    • podziemny, na który składa się cały system sączków rur drenarskich. 

Odprowadzają one wodę na zewnątrz działki – do odbiornika, którym może być specjalny zbiornik, kanalizacja burzowa, rów melioracyjny lub staw. 

Kiedy warto zainstalować drenaż powierzchniowy, a kiedy podziemny? 

Drenaż powierzchniowy

To prostsze i łatwiejsze w montażu rozwiązanie. Sprawdzi się, gdy masz mniejszy budżet, kiedy Twoja działka jest regularnie zalewana np. wodą z ulicy oraz kiedy nie masz możliwości zainstalowania zbiornika na wodę.

W przypadku drenażu powierzchniowego warstwa drenażowa powstaje w wyniku zastąpienia warstwy ziemi o grubości 20–40 cm warstwą żwiru lub keramzytu. Kopie się wtedy rów odwadniający, który wykładany się na dnie geowłókniną, a następnie wypełnia go żwirem. Geowłóknina służy do tego, aby warstwa drenażowa nie wymieszała się z ziemią pod spodem.

Drenaż powierzchniowy może też posłużyć do odwodnienia wzdłuż krawędzi chodników lub wybrukowanej powierzchni np. przed garażem albo wjazdem do domu. Dobrym rozwiązaniem mogą być też przykryte kratką kanaliki odwadniające, które odprowadzają wodę do studzienki kanalizacyjnej lub innego zbiornika. Żwir w drenażu powierzchniowym możesz też przykryć kolejną warstwą geowłókniny, a na wierzch nasypać ziemi i założyć trawnik lub rabatę.

Drenaż podziemny

Drenaż podziemny to bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, droższe i wymagające więcej prac instalacyjnych. Podobne jak drenaż powierzchniowy nie pozwala wodzie gromadzić się w nadmiarze w warstwie ziemi przy powierzchni. 

Kiedy wykonuje się drenaż podziemny? Wtedy, gdy na działce jest możliwe odprowadzenie wody na zewnątrz, do specjalnego odbiornika. Może nim być układ wybudowany na działce, rów melioracyjny, jezioro czy staw – musisz tylko pamiętać, że wymaga to pozwolenia. Możesz też odprowadzać nadmiar wody do kanalizacji deszczowej, ale także pod warunkiem, że zgodzi się na to właściciel sieci, czyli zakład wodociągowy. 

Drenaż podziemny będzie Ci niezbędny, gdy na większej części podwórka lub ogrodu masz do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych albo podskórnych. Trzeba go zamontować zwłaszcza pod trawnikami, rabatami i wokół utwardzonych powierzchni, np. przy podjeździe lub garażu. 

Jak wygląda drenaż podziemny? To sieć sączków rur drenarskich. Odprowadzają one wodę do odbiornika, który zwykle instalowany jest w najniższej części ogrodu. Najczęściej odbiornikiem jest zamknięty, duży zbiornik – wodę ze zbiornika możesz wykorzystywać do podlewania ogrodu, a jeśli grozi przepełnienie, wypompowywać do kanalizacji. Dlatego przy drenażu podziemnym niezbędna będzie również wydajna pompa, np. z automatycznym uruchomieniem w momencie, gdy woda w zbiorniku osiągnie zbyt wysoki poziom. Jeśli nie jesteś pewien jaką pompę wybrać, przeczytaj nasz artykuł.

Drenaż to pomysł, który docenią wszyscy posiadacze niszczonych przez deszcze trawników i ogrodów oraz zalewanych piwnic czy garaży. Jeśli Twój dom stoi na działce o słabo przepuszczalnej ziemi albo po każdej większej ulewie spływa do Ciebie woda z ulicy, dobrze wykonany drenaż pozwoli Ci spać spokojnie nawet w czasie największego deszczu. Jeśli też masz problem z nadmiarem wody na podwórku czy w ogrodzie, skontaktuj się ze specjalistą i zamów odpowiednie rozwiązanie. 

Może Cię również zainteresować:

Oszczędne nawadnianie roślin na działce i w ogrodzie

Studnia głębinowa czy kopana?

Szukaj

Ostatnio dodane