14 Maj 2023

Zalana posadzka w garażu – jak szybko usunąć wodę?

Zalewanie posadzki w garażu – jak sobie z tym poradzić?

Zalewanie posadzki w garażu nikogo już nie dziwi. Niektórzy właściciele garaży podziemnych doświadczają tego przy każdej większej ulewie. Pytanie, jak sobie z tym radzić? Opracowano już mnóstwo poradników na temat piwnic, takich jak ten o nazwie: „Zalana piwnica w domu jednorodzinnym co robić”. Jednak niewiele mówi się na temat garaży. Co zatem zrobić, gdy woda pojawi się w tym pomieszczeniu? 

Przede wszystkim trzeba pozbyć się tej wody. W pierwszej kolejności należy udrożnić odpływ, tak by woda mogła swobodnie przepływać. Po drugie, warto posłużyć się takim urządzeniem, jak pompa. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się Pompa zatapialna Multi Diver 1200 Auto Omnigena. Nadaje się do wypompowywania wody z zalanych i podtopionych pomieszczeń. Można ją wykorzystać również w innym zakresie. Ma silnik o mocy 1200W, a jej maksymalna wydajność wynosi 101 l/min. Tańszą propozycją jest Pompa Multi IP 1000 inox 230V IBO. Ma silnik o mocy 1000W, a mimo to maksymalna wydajność urządzenia wynosi 100 l/min. Ona też bez problemu poradzi sobie z wypompowaniem wody z zalanego garażu, a jej cena jest znacznie niższa niż poprzedniego modelu. 

O pompach nadających się do wypompowania wody z zalanego garażu można wypowiadać się bardzo długo. Wybór tych urządzeń jest ogromny. Jednak przejdźmy do istoty tematu – jak odprowadzić wodę z garażu i jak go osuszyć?

Jak osuszyć zalany garaż?

Zatem jak usunąć wilgoć z garażu? Na wypompowaniu wody sprawa się nie kończy. Na pewno trzeba jeszcze osuszyć całe to pomieszczenie. Można robić to naturalnymi sposobami, pozostawiając otwarte drzwi. W ciepłą, wietrzną pogodę na pewno takie działanie przyniesie efekt. Jednak jeśli na zewnątrz jest równie wilgotno, będzie trzeba posłużyć się odpowiednim sprzętem. Mowa tu o osuszaczu powietrza. Urządzenie to szybko osuszy nie tylko posadzkę, ale również ściany. Tym sposobem będzie można skutecznie uniknąć wilgoci w garażu, a także uchronić to pomieszczenie przed grzybem i pleśnią. W zawilgoconym pomieszczeniu łatwo jest o ich rozwój. 

Zalany garaż po procesie odpompowania wody i wysuszeniu, powinien być zabezpieczony przed kolejnymi tego typu zdarzeniami. A więc jak zabezpieczyć garaż przed zalaniem?

Zabezpieczenie garażu przed zalaniem – skuteczne metody 

Zalewanie posadzki w garażu zwykle pojawia się na skutek zatkanego odpływu wody. Jeszcze przy małych opadach odpływ jakoś sobie radzi. W przypadku intensywnych opadów pojawia się kłopot. A najczęściej jest to właśnie zalanie. Wiadomo już, jak odprowadzić wodę z garażu, a także, jak usunąć wilgoć z garażu. Teraz czas na skuteczne metody zabezpieczenia przed tego typu zdarzeniami. 

Należy dbać o sprawność odpływu, który będzie na bieżąco odprowadzał wodę. Dobrze jest wykonać go w taki sposób, aby radził sobie przy większych opadach. Powinno się również zastosować orynnowanie, które bez problemu zgromadzi wodę opadową spływającą między innymi z dachu i uchroni przed przedostawaniem się jej do wnętrza garażu. Jest to szczególnie ważne, gdy wokół garażu jest ułożona kostka brukowa, czy wylany beton. To uniemożliwia przenikanie wody do gleby. Wodę tę można też gromadzić do beczek i wykorzystać do podlewania roślin. 

Inne przypadki zalania garażu

Należy mieć na uwadze, że do zalania garażu może przyczynić się też wyciek wody pod posadzką. Jak wykonać zabezpieczenie garażu przed zalaniem tego typu? Garaż w piwnicy jest mocno narażony na tego typu zalania. Należy więc zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby na stałe utrzymać poziom wody poniżej posadzki w podziemnym garażu. W tym celu można wykonać w obwodzie garażu specjalny drenaż. Pomocna może okazać się również tak zwana zaprawa uszczelniająca. 

A co zrobić gdy szambo wyleje? Takie sytuacje też się zdarzają. Chcąc pozbyć się skutków tego zdarzenia, trzeba przede wszystkim załatwić sprawę przepełnionego i źle działającego szamba, tak by więcej takie incydenty nie miały miejsca. Celem pozbycia się szamba z garażu, podobnie jak w przypadku zalania wodą opadową, można zastosować pompę. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model, który służy właśnie do wypompowywania szamba.

Podsumowując, zalanie posadzki w garażu nie jest niczym nadzwyczajnym. Istnieją skuteczne sposoby na szybkie pozbycie się wody, a także osuszenie tego pomieszczenia. Warto tylko zadbać też o zabezpieczenie garażu przed ponownymi tego typu zdarzeniami. W przeciwnym razie będzie trzeba wielokrotnie przeprowadzać proces usuwania wody i osuszania pomieszczenia, a chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to osłabia konstrukcję budynku. W przypadku większych kłopotów ze stale zalewanym garażem można też skorzystać z pomocy fachowców, którzy dotrą do przyczyny, usuną ją, a następnie doprowadzą garaż do stanu użyteczności.