27 Styczeń 2023

Jak zrobić toaletę na działce?

Dlaczego toaleta na działce to dobra inwestycja?

Coraz więcej ludzi decyduje się na bardzo częste spędzanie czasu na działkach – zwłaszcza w letnim okresie. Trudno więc spełniać potrzeby fizjologiczne bez posiadania w swoim zasięgu toalety. WC znacząco podnosi jakość życia w tego typu miejscach, a także sprawia, że można uniknąć dyskomfortu podczas wizyty gości.

Jak zbudować toaletę na działce zgodnie z prawem?

Przepisy warto przestrzegać nie tylko dlatego, że są egzekwowane, ale również z własnych względów bezpieczeństwa. Niewłaściwe realizowanie potrzeb fizjologicznych jest po prostu niebezpieczne, ponieważ bakterie w szybkim tempie się rozprzestrzeniają. Toaleta na działce rekreacyjnej musi mieć nieprzepuszczalne ściany wraz z dnem. Konieczna jest także obecność szczelnego przykrycia posiadającego zamknięty otwór.

Bardzo rygorystycznie należy również przestrzegać wszelkich zasad związanych z zachowaniem poszczególnych odległości. Toaleta na działce musi znajdować się co najmniej dwa metry od drogi, ciągu pieszego lub sąsiedniej działki. WC nie powinno także stać zbyt blisko zewnętrznych pomieszczeń użytkowanych przez ludzi. W tym przypadku mowa o zachowaniu pięciometrowego dystansu od drzwi i okien.

Nie wolno też zapomnieć o odpowietrzeniu znajdującym się minimum 0,5 m ponad poziom terenu. Równie ważne jest prawidłowe rozplanowanie instalacji – odstęp elektrycznej od WC powinien wynosić przynajmniej 80 cm, a gazowej i wodociągowej aż 1,5 m. Dodatkowo studnia musi być oddalona od toalety o co najmniej 15 m. Zobacz też, jak sprawdzić, czy woda ze studni nadaje się do picia.

Jak skonstruować toaletę o większej pojemności?

Wszystkie powyższe przepisy obowiązują w przypadku toalet mających 10 m3, ale wybrane zapisy dla obiektów mających powyżej tej pojemności (do 50 m3) zostały inaczej opracowane. Oto najważniejsze z nich:

  • umiejscowienie WC co najmniej 7,5 m od granicy innej działki;
  • zachowanie dziesięciometrowej odległości od drogi lub ciągu pieszego;
  • pozostawienie wolnego obszaru wynoszącego 30 m od drzwi i okien pomieszczeń zewnętrznych, w których przebywają ludzie.

Toalety o objętości powyżej 50 m3 – czy są dozwolone?

Postawienie na działce toalety o jeszcze większej pojemności niż 50 m3 nie jest wprawdzie zabronione, aczkolwiek ponownie trzeba wdrożyć inne reguły. Dokładne przepisy są jednak ustalane w zależności od konkretnej sytuacji. Specjalną ekspertyzę techniczną wykonuje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Jak zbudować toaletę na działce ROD? Czy to możliwe?

Właścicielom obiektów wchodzących w skład Rodzinnych Ogrodów Działkowych rekomendujemy zajrzeć do regulaminu ROD. Opisuje on zasady dotyczące gospodarowania i korzystania z terenu ogólnego wraz z pełną infrastrukturą ogrodową. Bardzo ważny zapis znajduje się w §68 „Zakazy porządkowe”. W punkcie czwartym poinformowano, iż wśród wyposażenia niedozwolone są toalety wolnostojące potocznie zwane toi-toiami.

Czy to oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z WC? Nic bardziej mylnego – istnieje możliwość zaprojektowania toalety na działce ROD, ale w inny sposób. Na przykład dozwolone jest dołączenie jej do altany lub umieszczenie wewnątrz obiektu.

Regulamin dopuszcza również instalację zbiornika na nieczystości, czyli popularnego szamba. Najpierw jednak należy zapoznać się z przepisami znajdującymi się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Wymagania prawne oraz techniczne związane z budową szamba mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom danej nieruchomości.

Woda z wodociągu i ze studni w jednym domu?

Działka, na której domownicy często przebywają – a nawet mieszkają na co dzień – powinna zostać wyposażona we wszystkie potrzebne instalacje sanitarne. Niezbędne są nie tylko toalety, ale również stały dostęp do wody, dlatego niezmiernie istotną funkcje pełnią wodociągi i studnie. Czy jest możliwe zainstalowanie obu tych ujęć?

Prawo pozwala na korzystanie z wody pochodzącej od wodociągu i studni w jednym domu. Obowiązkiem jest jednak zadbanie, aby ciecze z tych dwóch źródeł nie mieszały się ze sobą. Z pewnością skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworu antyskażeniowego, pojedynczego zbiornika lub instalacji dualnej. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu: woda z wodociągu i ze studni w jednym domu – przepisy.

Przepisów zawsze należy przestrzegać

Dostęp to WC stanowi naturalną potrzebę człowieka, dlatego precyzyjnie wytłumaczyliśmy, jak zbudować toaletę na działce. Najważniejsze jest przestrzeganie przepisów. Sprawdź też tekst: „Domowa przepompownia ścieków – jakie rodzaje można wyróżnić?”.